112’ye gelen 100 çağrıdan 90’ı asılsız

Trakya Üniversitesi Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu’nun açılışı için Keşan’da bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 112 Acil Çağrı hattını gereksiz meşgul edenlere yönelik çıkarılan cezalara değindi.

Bakan, 112’ye gelen çağrıların yaklaşık yüzde 90’ının asılsız olduğunu ve acil çağrı hattını gereksiz arayanların, hak edenlere mağduriyet oluşturduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bu konuda cezai müeyyidelerin uygulanmasıyla ilgili valiliklerimizden duyarlılık bekliyoruz. Vatandaşlara bu konuyla ilgili bilgiler veriyoruz. Lüzumsuz yere 112’yi meşgul edenler var. Adres sormak için 112’yi arıyorlar. Eşiyle kavga ediyor, barışmak için 112’yi arıyor. Söylenemeyecek kadar tuhaflıklarla karşılaşıyoruz. Bu konuda cezaların caydırıcı olacağını düşünüyoruz. Olmazsa daha farklı uygulamalar getireceğiz.”

112’Yİ GEREKSİZ MEŞGUL EDENE PARA CEZASI

112 acil çağrı hattını gereksiz meşgul edenlere Kabahatler Kanunu kapsamında ceza uygulanacak. Bu ceza ilk seferde 250, ikinci seferde ise 500 lira olacak. Israrı durumunda arayan kişiler, adli mercilere şikayet edilecek.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.