112 acile çağrı: Koyunlarımız hasta serum takabilir misiniz?

Muş 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’ne yapılan asılsız çağrılar, sağlık hizmetlerinin aksamasına yol açıyor.

Acil durumlarda hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet sunan Muş 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’ne gelen asılsız ihbarlar ve gereksiz aramalar, hem sistemi hem de görevlileri boş yere meşgul ediyor.

Merkeze, “Koyunlarımız hasta serum takabilir misiniz?”, “Canım çok sıkılıyor, size bir şarkı söyleyebilir miyim?”, “Kontörüm yok askerdeki sevgilime bağlayabilir misiniz?”, “Yol param yok köye ambulans gönderebilir misiniz?” gibi asılsız çağrılar geliyor.

112 Acil Komuta Merkezi İl Ambulans Servisi Sorumlusu Fatih Toplu, günde merkeze gelen 3 bin çağrının yüzde 90’ının asılsız olduğunu söyledi.

Bu çağrıların çoğunu çocukların yaptığını belirten Toplu, “Ailelerin buna ‘dur’ demesi gerekiyor. Asılsız çağrılar geldiğinde gerçek hastalara ulaşmamız zorlaşıyor. Bu ulaşamadığımız hastalar yakınlarınız olabilir. Lütfen vatandaşlarımız gereksiz yere 112’yi meşgul etmesinler.” dedi.

“SANİYELERLE YARIŞIYORUZ”

Muş 112 Doktoru Faruk Büyük ise özellikle kış aylarında gelen asılsız ihbarların motivasyonlarını azalttığını söyledi.

Vatandaşlardan, kışın kapalı köy yolunu açtırmak için asılsız ihbarda bulunmamalarını isteyen Büyük, “Bazen 5 saatte gittiğimiz vakalar oluyor ama gittiğimizde çağrı asılsız olunca sıkıntı yaşıyoruz. Asıl hastalara gerekli müdahaleyi yapamıyoruz. 112 Acil’de saniyelerle yarışıyoruz. Kalp krizi ve trafik kazası vakaları oluyor. Bu vakaları taşımamız gerekiyor. Bu konuda vatandaşların daha hassas olmalarını rica ediyorum.” diye konuştu.

“LÜTFEN ARAYIP KÜFÜR ETMEYİN”

Merkezde yaklaşık 10 yıldır görev yapan Acil Tıp Teknisyeni Sevgi Atılgan da birçok ilginç çağrıyla karşılaştığını anlattı.

Bu çağrıların asıl müdahale edilmesi gereken hastalara ulaşımı zorlaştırdığını vurgulayan Atılgan, şu ifadeleri kullandı:

“112 Acil’i gereksiz yere arayıp, bizim ulaşmamız gereken vakalarla buluşmamızı engellemeyin. Bizim onlara yetişmemizi sağlayın. Ne olursunuz bizi meşgul etmeyin. Lütfen arayıp küfür etmeyin. Şu an burada kendi tanıdığınız kendi yakınınız çalışıyor olabilir. Biz de birer anneyiz ve evladız. Bize küfür edilince çok üzülüyoruz. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.