11 Eylül saldırılarının yan etkisi: Astım

ABD’de yapılan bir araştırma, 11 Eylül 2001’de düzenlenen terör saldırılarında New York’taki ikiz kulelerin yıkılmasıyla açığa çıkan toza maruz kalan binlerce kişinin astıma yakalandığını gösterdi.

Telegraph gazetesinin haberine göre, Atlanta’daki Hastalık Kontrol ve Önleme merkezi tarafından yapılan araştırmada, astımın kurtarma ve yardım görevlileriyle, olay yerinden geçenlerde ve aynı bölgede çalışanlarda görüldüğü kaydedildi.

Saldırılar sırasında bölgede bulunan 46 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda, felaketten 5 ya da 6 yıl sonra her 10 kişiden birine astım teşhisi kondu ve bu kişilerin daha önce böyle bir hastalık geçmişi olmadığı belirtildi.

Kulelerin yıkılması sonucu insanı boğacak yoğunlukta açığa çıkan toz ile astım arasında güçlü bağlantı olduğu kaydedilen araştırmada, astım olan bu insanların bu toza maruz kaldıklarının belirlendiğine dikkati çekildi.

Bu kişiler arasında en çok etkilenenlerinse 21.600 kurtarma ve yardım görevlisiyle gönüllüler olduğu bildirildi.

Aynı araştırmada ayrıca, bu saldırıları yaşayanlardan büyük kısmınında travma sonrası stres belirtileri gözlendiği kaydedildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.