100 kadından 23’ü bu sorunu yaşıyor

İdrar kaçırmanın kadınlarda sık karşılaşılan bir sorun olduğunu belirten Bayındır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Ünal Eren, günlük işler sırasında, idrarın ani ve istemsiz olarak idrar yolundan dışarı çıkmasını, ‘idrar kaçırma’ olarak tanımladı.

Dr.Eren, kaçırmanın sadece menopoz sonrası değil, üreme çağındaki kadınlarda da zaman zaman görüldüğünü söyledi.

Eren, “Bir çok kadın bu sorunu kendi çabaları ile çözmeye çalışmakta, bazı kadınlar ise yok gibi davranmayı seçmektedir. Bazıları ise bunu kendi yaşındaki kadınlarda normalmiş gibi algılamaktadır. Jinekolojik muayene sırasında bile hekim sormadıkça birçok kadın idrar kaçırma problemini doktoruna söylememektedir.” dedi.

ÖKSÜRME, GÜLME VEYA HAPŞIRMAYLA OLABİLİR
Eren, idrar kaçırmanın bir çok çeşidinin olduğunu, en sık görülen idrar kaçırma tipinin ise ‘Stress İnkontinans’ adı verilen durum olduğunu ifade etti. İdrar kaçırmanın öksürme, gülme, hapşırma, zıplama, hızlı merdiven inme gibi ani hareketlerde ya da olaylarda meydana gelebileceğine dikkat çeken Eren şöyle devam etti :

“Nörolojik hastalıklar, çeşitli ameliyat sonrası komplikasyonlar gibi durumlara bağlı olan nedenleri bir tarafa bırakırsak, en sık nedeni zor doğum, ağır kaldırma, astım gibi sürekli karın içi basıncını artıran hastalıklardır. Özellikle ülkemizde sıhhi olmayan koşullardaki doğumlarda ya da iri bebek doğumları, çok sayıda doğum sonrasında bu tür idrar kaçırma problemleri ortaya çıkmaktadır.

İdrara yetişememe ile giden bir başka tür ‘Urge İnkontinans’ ise mesane adını verdiğimiz idrar torbasının zafiyetinden ve bazı anormal kasılmalarından meydana gelir. Ama bu tür idrar kaçırma basit bir ilaç tedavisi ile çözülebilirken, Stress İnkontinans adı verilen türü çoğu zaman cerrahi tedaviyi gerektirmektedir. Bazen de her iki tür idrar kaçırma bir arada bulunabilir. Bu türe ise ‘mikst tip’ adı verilir.”

TEDAVİDEKİ YENİ YÖNTEMLER GELİŞTİRİLDİ
Eren, hastaların gecikmeden doktorlarına başvurduklarında, bazen cerrahi tedaviye gerek kalmadan ilaç tedavisi ya da basit egzersizler ile şikayetlerin geçebileceğini söyledi.

Dr. Eren,“İdrar kaçırma ile ilgili cerrahi tedavide, kadın doğum uzmanınız sizin için en uygun yöntemi seçer. Uygulanan operasyon yöntemleri çok çeşitli olduğundan hasta için en ideal yöntemi seçmek en önemli noktadır. Ancak operasyondan fayda görecek hastayı ve hastanın idrar kaçırma türünü doğru tespit etmek gerekmektedir. Son yıllarda bu konuda çok yeni yöntemler geliştirilmiştir ve ülkemizde de yurtdışındaki en iyi tedavi merkezlerindeki tedavi yöntemlerine paralel bir seyir izlenmektedir.” şeklinde konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.