1 milyon iyi insanın 500 bini bulundu

doktor oneri

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Sürmene ilçesinde düzenlenen Türk Kızılayı Bölge Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ihtiyacı olan kanı karşılamak için 2005’den bu yana çalışmalar yürüttüklerinin belirtti.

Hükümetin 2008’de çıkarttığı kanunla Türk Kızılayını kan konusunda tek tedarikçi olarak resmen görevlendirdiğini ifade eden Küçükali, ”Bir elinde kan torbası, diğer elinde doktor reçetesiyle Türkiye’de sokakta gezen insanı ortada bırakmamak için ciddi bir mücadelenin içindeyiz. Bunu yaparken de insanlarımızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Soruyoruz ‘Bugüne kadar kan verdiniz mi’ diye, vatandaş ‘İstediniz de mi vermedim’ diyor.

Bu konuda bilinç oluşturmak için çeşitli sloganlar ve kampanyalar ürettik. Bunlar arasında ‘Kanımızın Yetmemesi Kanımıza Dokunuyor’ ve ‘1 Milyon İyi İnsan Aranıyor’ gibi sloganlar var” dedi.

”1 MİLYON ÜNİTE KAN TOPLAMA HEDEFİNİ YAKALAYACAĞIZ”

Tekin Küçükali, insanların Türk Kızılayının çağrısına cevap verdiğini belirterek, ”Tabii ki bunun da altyapısını iyi yapmak lazım. Pilot iller, hastaneler tespit ettik. Altyapısını yaptığımız hastanelerde online sistemiyle bağlantımızı kuruyoruz ve hiçbir şekilde hasta sahibi kan istemeden, ‘Git 2-3 kişi bul gel, ondan kan alacağız, hastanı ameliyat edeceğiz’ dedirtmeden ki bu çok gayri insani davranış biçimidir, biz insanımızın acılı gününe yardımcı olmak için yola çıktık” diye konuştu.

Yaz aylarında kan bağışı oranında azalma yaşandığına dikkati çeken Küçükali, şunları söyledi:
”Kış aylarında kan bağışı biraz daha fazlalaşıyor. Yaz aylarında sıcaktan dolayı problemler oluyor ya da insanlar yazlıklara gidiyorlar. Bu nedenlerle bağışta azalma oluyor. Geçen yıla göre bu yıl bağış oranında oldukça artış var. Bu bakımdan umutluyuz. Ciddi bir eksiklik olmazsa, 1 milyon ünite kan toplama kampanyamızda hedeflediğimiz rakamı yakalayacağız gibi görünüyor. 2009’un haziran ayı başına kadar toplam 498 bin ünite kan toplandı. 2008 sonunda bu rakam 595 bindi. Bu yıl geçen yıldan daha çok kan toplayacağımıza ve hedefimizi yakalayacağımıza inanıyorum. Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacı olan 1 milyon 700 bin ünite kanın yüzde 80’ini Türk Kızılayı karşılıyor.”

Tekin Küçükali, kan bağışı oranını artırmaya yönelik çalışmalarda kendilerine koydukları hedeflere ulaştıklarını, bu konuda herkesin desteğine ihtiyaçları olduğunu kaydetti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.