“1 milyar insan kör olabilir”

Miyopi sorunun son 30 yılda erişkinlerde belirgin bir artış gösterdiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, miyopinin gelişen lazer teknolojileri ile iyileştirilebilir bir görme bozukluğu olduğunu söyledi.

Kavalcıoğlu, bu önemli soruna karşı sağlık kuruluşlarının ve okulların farkındalığı arttırmak amacıyla birlikte çalışmaları gerektiğinin önemine dikkat çekti.
Ebeveynler ve öğretmenlere ortak hareket çağrısında bulunan Op. Dr. Kavalcıoğlu, yetişkinlerin yüzde 63’ünün elektronik aygıtlardan yayılan, yüksek enerjili görünür veya mavi ışınların gözlerine olan olumsuz etkilerinin farkında olmadığını kaydetti.

ÇOCUKLAR GÜNDE EN AZ 2 SAATLERİNİ DIŞARIDA GEÇİRMELİ

Çocukların göz sağlıklarını korumak için elektronik aletlerin kullanımı konusunda aileleri uyaran Kavalcıağlu şöyle konuştu:

“Ebeveynler, çocuklarını her gün en az iki saat dışarıda vakit geçirmeleri için teşvik etmelidir. Çünkü doğal ışıklar gözlerimiz için çok faydalı, özellikle de gözleri hâlâ gelişmekte olan çocuklar için. Ayrıca çocukların yakın odak gerektiren tabletler, cep telefonları, elektronik oyunlar, televizyon ve diğer faaliyetleri için elektronik cihazlar üzerinde çok fazla zaman harcamadıklarından emin olunması gerekir.”

DÜZENLİ ARALIKLARLA GÖZ MUAYENESİ YAPTIRILMALI

Çocukların düzenli aralıklarla görme sorunları açısından taranması gerektiğini vurgulayan Kavalcıoğlu, bu konuda öğretmenlere ve velilere büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, “Ayrıca çocuklar, başarılarında etkili olan görme sorunları konusunda bilgilendirilerek uyanık olmaları sağlanmalıdır” önerisinde bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.