“1 dakikada radyolojik tetkik okumak sağlık hizmetini kalitesizleştiriyor”

Türk Radyoloji Derneği tarafından düzenlenen 38. Ulusal Radyoloji Kongresi Antalya’da yapıldı. Kongre Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Can Çevikol, bin 100 kişinin katıldığı kongrede özellikle gereksiz radyolojik tetkiklere vurgu yapıldığını belirtti. 

Çevikol, çok sayıda tetkik yapılmasının her zaman doğru olmayacağı gibi, uygunsuz tetkik seçiminin hastalıkların tanısında gecikmeye yol açabileceğini, yanı sıra ekonomik kaynakların kötüye kullanılması ve radyologların iş yükünde artışa yol açtığını söyledi.

“MR TETKİKİ SAYISINDA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ, BU BİR BAŞARI DEĞİL” 

Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya, Türkiye’nin MR tetkiki sayısında dünya birincisi olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

“Bu söylemin alana uzak kişiler tarafından yanlış anlaşıldığını da yeni fark ettim. Bu şekilde bahsedildiğinde bir başarı gibi anlaşılıyor. Bu bir başarı hikayesi değil, tetkik yorumlama sürecinde kaliteden taviz verilerek bir sayı artışının sağlanmasıdır. Bunun sonucun da verilen sağlık hizmetinin kalitesi olumsuz etkileniyor. Bu süreç sadece olağanüstü dönemler için geçerli olabilir. Normal bir dönemde bu durum, teknisyenlerimiz ve radyologlarımız için sürdürülebilir değildir. Acilen planlama yapılmalı ve tedbirler alınmalıdır.” 

Bu konunda iki çözüm önerisi sunan Kaya, “Bunlardan birincisi tetkiklerin uygunluğudur. Bu başlık genel bir tanımla, bilişim olanaklarının tetkiklerin uygunluğu için denetleyici olarak kullanılmasıyla ilgilidir ve bu alanda son yıllarda dünya çapında önemli gelişmeler olduğu görülmektedir. İkinci çözümleyici olabilecek başlık ise halkımızın bilgilendirilmesidir. Bu konuda derneğimizin çalışmaları devam etmektedir” dedi. 

“FAZLA MR RİSK GETİRİYOR”  

Fazla MR çekilmesinin büyük risk taşıdığının altını çizen Prof. Kaya, “Nüfus başına düşen MR aygıtı sayısı OECD ülkeleri ortalamalarının altında. Yanı sıra nüfusa oranla radyolog sayımız da oldukça az. Tüm bunlara rağmen yapılan MR tetkiki sayısında dünya birincisiyiz. Bu ne anlama geliyor. Amansız bir tetkik yoğunluğu. Bununla baş edebilmek zorunda kalıyoruz” dedi. 

“1-2 DAKİKADA TETKİK OKUMA MODUNDAN ÇIKMALIYIZ” 

Radyolojinin tıbbın gören gözü gibi olduğunu söyleyen Dernek Başkanı, “Bu göz gerçekten iyi çalışmadığı zaman tıbbı da duraksatabilir. Biz bugün yoğunluk nedeniyle 1 veya 2 dakikada tetkik okumak zorunda kalıyoruz. 1 dakikada tetkik modundan çıkıp fabrika ayarlarına dönmeliyiz. Tetkiklerin standardını yazılı olarak ortaya koymalıyız. Hastalarımız mevcut sistemden memnun. Belki sınırda ama memnunlar. Biz mutfak tarafındayız ve sıkıntının farkındayız” açıklamasını yaptı. 

Bu sistemin meslektaşlarını hata yapmaya ittiğini işaret eden ve gereksiz tetkikin hekimleri değil daha çok hastaları olumsuz etkilediğini belirten Kaya, Türkiye’deki radyolog sayısının 4 bin olduğunu, bu rakamın en az 3 kat artması gerektiğini söyledi. 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.