Laptop kullanırken dikkat!

Büyük kolaylıklar sağlayan teknoloji ürünleri kullanırken olumsuz yönde etkilenmemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Diz üstü ya da taşınabilir bilgisayar isimleriyle bilinen “laptop” bilgisayarlar, yüksek teknolojinin hızını iş yaşamına taşıyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Demet Parlar, laptop ile çalışırken kişinin ister istemez öne doğru eğildiğini, birçok kişinin de bilgisayarı kucağına alarak çalıştığını, bunun da duruş bozukluğu, omuz, boyun kuşağı ve bel kaslarının zorlanması ve şiddetli ağrılar duyulmasına neden olduğunu belirtiyor.

Sağlığı korumanın yolları

  • Laptop´u mouse ile kullanmak, fazla sayıda bilek ve omuz hareketine yol açar. Bu nedenle klavyeyi kullanmak daha doğrudur.
  • Oturulan masanın yüksek olmaması, omuzların yüksekte kalmaması gerekir.
  • Ayakların altına destek konmalıdır.
  • Mouse kullanırken, ele sağa ve sola doğru yelpaze şeklinde hareket yaptırmak zorlayıcı hareketlere neden olur.
  • Laptop ile çalışırken kişinin başın aşağı ya da yukarı tutmaması, klavyeyi kucağına alarak çalışmaması gerekir.
  • Bel boşlukta kalmamalıdır. Sırt desteği önemlidir.
  • Çalışırken küçük molalar verilip esneme egzersizleri yapılmalıdır.
  • Çalışma hızı bize vücudumuzu unutturduğu için, ağrılar özellikle akşamlan artar; eklem kilitlenmeleri, fibromiyalji gibi sorunlar oluşur.
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.