İlacını kullanmadığı için mahkemelik oldu

Mahkeme de T.C.’yi, Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’negönderdi.   Akıl sağlığının yerinde olduğunun tespit edilmesi üzerine hasta, ilaçlarını   kullanacağını söyleyince serbest kaldı.

7dbb2726antibiyotikAdana İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, tüberküloz (verem) hastalığının   bulaşıcı olduğuna dikkat çekti. Hastaların, tedavi olma zorunluluğu bulunduğunu   kaydetti. Uzun süredir veremden kurtulmak için mücadele veren T.C.’nin de ilacını    bırakma eğilimi gösterdiğini ifade etti. İlaç kullanma periyodunda düzensizlikler   tespit eden yetkililer, hastanın tedaviyi reddetme gibi bir durumunun söz konusu   olamayacağını vurguladı. Kanunda cezai bir müeyyide bulunmadığına işaret eden   halk sağlığı müdürlüğünden bir yetkili şunları söyledi: “T.C.’ye tüberküloz   teşhisi konulduktan sonra aile hekimi takibinde tedavisine başlandı. Daha sonra   kızı vasi olarak tayin edildi. Ama bir müddet sonra ilaç içmeyi bırakınca aile   hekimi dispansere başvurdu. Yine ilaç içmediği tespit edilince konu halk sağlığı    müdürlüğüne intikal etti.”

Halk sağlığı müdürlüğünden hastayı ikna etmek için psikolog gönderildiğini   belirten yetkili, ilaçların düzenli kullanılması için yapılan terapinin de işe   yaramadığını dile getirdi. T.C.’nin terapiden sonra 2-3 gün ilaç içtiğini, ardından   yine bıraktığını anlattı. Bunun üzerine konunun İl Hıfzıssıhha Kurulu’na getirildiğini   aktaran yetkili, “Durum düzelmeyince sorun yargıya taşındı. Hasta, kanunen bir   hastanede müşahede altına alınamıyor. Tedavi için alınsa bile kaçıyor, buna   da bir yaptırım uygulanmıyor.” diye konuştu. Mahkemenin, hastayı ruh sağlığının   yerinde olup olmadığının tespiti için Adana Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları    Hastanesi’ne sevk ettiğini kaydeden görevli şöyle devam etti: “Hasta, ruh sağlığı    yerinde bulununca tekrar mahkemeye çıktı. Ancak mahkemenin ceza verme durumu   yok. Sadece korkutma amaçlı. Bunun üzerine hasta ilaçlarını kullanacağını söyledi.   15 gündür de kullanıyor.” Tüberküloz tedavisinin yorucu olduğunu belirten yetkililer,   hastalıkla ilgili şu bilgiyi verdi: “Tedavi, 10-12 ilaçla başlıyor, 3 ay sonra   üç ilaca düşüyor. İlacı içmek zahmetli oluyor, biraz içtikten sonra hasta normale   döndüğünü zannediyor. Halbuki mikrop tam ölmemiş bulunuyor. Tedavi 6-8 ay sürüyor.    İlaçsız iyileşmek de mümkün değil.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.