Güzelleşeyim Derken Kör Olmayın

goz1Kadınların en güçlü silahlarından biridir makyaj. Kimi zaman buğulu kimi zamansa etkileyici ve çekici bakışlara sahip olmak için yapılan göz makyajının kadınlar için özel bir yeri bulunuyor. Ancak her şeyde olduğu gibi makyaj malzemelerinin seçiminde de kalitesiz ürünlerden uzak durmak gerekir. Çünkü kalitesiz makyaj malzemeleri ve yine göz bakımına dikkat etmemek, göz sağlığını olumsuz etkiliyor.

Göz altına, göz kapağına hatta alt kirpiklerin diplerine kadar sürülen göz kalemleri ve farlar, bazen akarak gözün içine girer. Bu da alerjiden enfeksiyona kadar birçok göz problemine davetiye çıkarır. Hatta bu ürünlerin içindeki kimyasallar, körlüğe bile yol açabilir.

Veni Vidi Göz Grup Uzmanlarından Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, kozmetik malzemelerinin göz sağlığımızı nasıl olumsuz etkilediğine dair önemli açıklamalarda bulunuyor:

Göz ve çevresi, diğer bölgelere göre daha hassastır. Çünkü gözlerimizde oldukça fazla damar ve sinir dokuları bulunur. Bunun için kullanılacak makyaj malzemelerinin de doğru seçilmesi gerekiyor. Yanlış seçilen makyaj malzemeleri, en çok göz alerjisine neden oluyor. Kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalar göz alerjisinin belirtileridir.

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, yoğun yağ içeren kozmetik malzemelerin kullanılmamasını tavsiye ediyor. Yağın gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırıyor. Yağlı ürünler, korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden oluyor. Doğal olarak günümüzün sorunu “gözde kuruluk” meydana geliyor.

[box type=”info” ]

Göz sağlığınız için bunlara dikkat edin!

Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, makyaj yaparken göz sağlığımızdan olmamamız için şu önerilerde bulunuyor:

[checklist]

  • Makyaj malzemesi satın alırken güvenilir markaları ve yine üzerinde “Hipo-alerjenik” veya “”Dermotolog onaylı” yazan ürünleri tercih etmelisiniz.
  • 3 ayda bir maskaranızı değiştirmelisiniz. İçeriğinde 10 adetten fazla bileşen olmayan ürünleri kullanmalısınız.
  • Göz kalemini gözünüzün içine sürmekten sakınmalısınız. Aksi takdirde kirpik diplerindeki yağ bezlerinin kanal ağzı tıkanabilir.
  • Makyaj yapmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Makyajınızı düzeltmeye çalışırken kirli temizleme mendillerini kullanmamalısınız.
  • Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden, renginde bozulma ve kokusunda değişiklik meydana gelen ürünlerden kaçınmalısınız.
  • Göz makyajınızı temizlemeden yatmamalısınız. Yoksa gözlerde tahrişe, kapak kenarlarındaki gözyaşı kanallarının ağızlarını kapatabileceğinden arpacık, kapak kisti ve gözyaşı azlığına neden olabilir.
  • Suyla kolayca temizlenebilen makyaj malzemelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca maskaranın sıvı ortamı, mikropların kolayca üremesine neden olur. Bu da gözde şişme, ciltte kızarma ya da pullanma meydana getirir.

[/checklist]
[/box]

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.