Dövme Tartışmasına Sağlık Bakanlığı El Koydu

doktor oneri

Geçtiğimiz günlerde Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş’un, mevcut mevzuata göre “dövme sadece doktor kontrolünde yapılabilir” kuralını uygulamaya sokması ve hijyen koşullarını öne sürerek Kuşadası ve Didim’deki dövmecileri kapattırması üzerine gelişen “dövme krizi” yeni bir boyut kazandı.

Dövme ve Takı Sanatçıları Derneği’nin girişimi üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, Aydın İl Sağlık Müdürlüğüne bir yazı göndererek yeni düzenlemeye gidildiğini ve dövme uygulamasının hekim tarafından yapılması gerekçesiyle dövmecilerin kapatılmaması istendi.

Vücuda yapılan dövme ve piercing olarak adlandırılan takılarla ilgili Dövme ve Takı Sanatçıları Derneği’nin başvurusu üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen yazı aynen şöyle: “Dövme ve Takı Sanatçıları Derneği’nden alınan ilgi yazıda; ilgi genelge kapsamında, dövme uygulamasının hekimler tarafından yapılması gerektiği gerekçesiyle devme ve takı işlemlerinin yapıldığı işyerlerinin kapatıldığı belirtilmektedir. İlgi geneldege; 1219 sayılı kanun gereğince dövme uygulamasının hekimler tarafından yapılacağı belirtilmiştir. Ancak dövme ve takı işlemlerinin başka ülkelerdeki uygulamaları araştırılmış ve bu konu ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından tekrar değerlendirilmiş olup, söz konusu uygulamaların sadece hekim tarafından değil, yetkili kuruluşlardan alınan “dövme ve takı uygulaması sertifikası”na sahip kişiler tarafından da yapılabileceğine karar verilmiştir. Dövme ve takı uygulamalarını düzenleyen bir mevzuat çalışması yürütülmekte olup, söz konusu mevzuat uygulamaya girinceye kadar bu işyerlerinin, dövme uygulamasının hekim tarafından yapılması gerektiği gerekçesiyle kapatılmaması, nacak hijyen ve sağlık açısından denetlenmesi hususunda bilgilerini ve gereğini arz ve rica ederim”

3 Ağustos tarihli Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seracettin Çom imzasıyla Muğla, Aydın, Antalya ve Mersin Valilikleri kanalıyla il Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazı, kapatılan dövmeciler arasında büyük sevinç yarattı. Büyük bir yanlıştan dönüldüğünü kaydeden dövmeciler, hazırlanan mevzuatın bir an önce tamamlanarak yürürlüğe girmesini istediklerini ifade ettiler.

Haberfxsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.