Dondurma yemek diyeti bozar mı?

Bir top dondurma yesem diyetim bozulur mu? Light olanı mı tercih etsem yoksa meyveliler daha mı masum? Dondurma en sevilen tatlılardan biridir. Özellikle yaz aylarında bolca tüketilir. Sade dondurma, dünyada en fazla üretilen çeşit olsa da  çikolatadan kurabiyeye, meyveden yemişlere pek çok çeşidi var. Ayrıca yağı azaltılmış veya tamamen alınmış sütten yapılanlar, süt yağları yerine bitkisel yağlardan yararlanarak hazırlanmış olanlar, kalp damar ve şeker hastaları için özel formüle edilmiş dondurmalar ve hemen tüketilmesi gereken yumuşak dondurmalar da piyasada. Dondurmanın yapım aşamasında süt, sütün yağsız kuru maddesi, şeker, glikoz şurubu gibi tat verici maddeler, stabilizatör, emülgatör, bitkisel yağ veya süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, yemiş, karamel gibi besinler, sahlep, doğal ve doğala özdeş aromalar kullanılmaktadır.

Dondurmanın besin değeri

Dondurma, besin değeri yüksek bir tatlıdır. İçeriğinde protein ve karbonhidratın yanı sıra A, B, C, D, E vitaminleriyle kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunur. Diğer tatlılarla karşılaştırıldığında daha besleyici bir seçimdir. Dondurmanın kalori değeri, un ve şekerden yapılan diğer hamurlu tatlılara oranla çok daha düşüktür. 100 gram sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içerir. Normal bir külahsa yaklaşık 20 kaloridir.

100 gram sütlü dondurmada ortalama 148 mg. kalsiyum, 115 mg. fosfor, 63 mg. sodyum, 181 mg. potasyum, 0.1 mg. demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg. E vitamini, 0.21 mg. B2 vitamini ve 0.1 mg. niasin vardır.

Hazırlanma ve saklanma koşulları

Dondurmanın sağlık ve hijyen kurallarına uygun hazırlanıp hazırlanmadığı dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Süt mikroorganizmaların üremesi için iyi bir ortamdır. Bu nedenle dondurmaların mutlaka pastörize sütten yapılmış olması gerekmektedir. Hijyenik koşullarda üretilmemiş veya saklanmamış dondurmalarda ‘Salmonella’ riski doğabilmektedir. Ayrıca güvenilir olmayan yerlerden veya sokak satıcılarından alınan dondurmalara da dikkatli yaklaşılmalıdır. Paketlemiş ve etiketlenmiş dondurmaların bulunduğu soğutucuların, yeterli soğuklukta ve çalışıyor olması da göz ardı edilmemelidir.  Üretim sırasında Gıda Kodeksine uygun olan katkı ve renk vericilerin kullanılması, paketleme ve etiketlemenin titizlikle yapılması, üretim  sonrası dağıtımda da soğuk zincire uyulması büyük önem taşımaktadır.

Formuna dikkat edenler

Eğer kilo kontrolüne önem veriyorsanız light olarak üretilen dondurmaları tercih edebilirsiniz. Böylece yağı ve şekeri azaltılmış, düşük kalorili seçim yapmış olursunuz. Fakat “Nasıl  olsa light dondurma tüketiyorum”  diye, üstüne karamel veya çikolata sos, krema, fındık ya da fıstık parçacıkları  ekletmek, masum gözüken dondurmanızın kalorisini en az  75- 100 kalori  artıra-caktır.

MiKTAR VE SIKLIK

2 top light dondurma= 1 porsiyon meyve
3 top sade dondurma= 1 dilim ekmek+1 su bardağı süt+1 porsiyon meyve
ye eşdeğerdir.

Dondurma haftada 2-3 kez   günlük diyete eklenebilir. Burada önemli olan sıklığının ve miktarının ayarlanmasıdır. Lezzet arttıkça kalori ve yağ oranı da artmaktadır. Dondurma almadan önce etiket bilgilerini okumayı unutmayın. Meyveli ve sütlü olanlar genelde daha düşük yağa sahiptirler, yine de seçim sizin…

DONDURMANIN TARİHİ

Roma imparatoru Neron, savaşçılığıyla olduğu kadar boğazına düşkünlüğüyle de tanınırmış. Gladyatör dövüşlerini seyrederken, kendisine lezzetli yiyecekler sunan çeşnibaşlarını ödüllendirirmiş. Çeşnibaşlarından biri, dağın zirvesinden topladığı karları bir kaba doldurmuş. Üzerine bal ve çeşitli meyve parçaları koyarak, imparatora sunmuş. Neron, o güne kadar hiç tatmadığı bu yiyeceği çok sevmiş. Ertesi gün de köle ordusunu kar toplamaya göndermiş. Karın üzerine bal ve ezilmiş meyve döktürerek, tarihin ilk dondurmasını hazırlatmış. Romalılardan kalma bu yöntem, Anadolu’nun kimi köylerinde hala kullanılıyor. Tek farkla, onlar karı pekmezle karıştırarak, o lezzeti yakalamaya çalışıyorlar.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.