Domuz gribi aşısının ilk partisi Ekim’de geliyor…

Domuz gribine karşı daha önce risk grubundaki 10 milyon kişiyi aşılama kararı alan Sağlık Bakanlığı, ilk partisi Ekim başında gelmesi beklenen aşının daha fazla sayıdaki kişiye yapılabileceğini açıkladı.

Sağlık muhabirleri ile bir araya gelen Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, 2 firmanın H1N1 aşısını Eylül sonundan itibaren üretecek duruma geleceğini söyledi.

Domuz gribi pandemisine ilişkin hazırlıklar ve yürütülen çalışmaların Pandemi İzleme Bilim Kurulu ile birlikte şekillendirildiğini anlatan Buzgan, bu kurulun aldığı karara göre ülkede domuz gribi aşısı yapılması gereken 13 milyon kişi bulunduğunu bildirdi. Ülkelerin üretimi sınırlı olan aşıya ulaşabilmek için bir yarış içinde olduğuna dikkati çeken Buzgan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın firmalarla bizzat görüşerek aşının temini konusunda gereken garantiyi aldığını belirtti.

2 doz halinde uygulanacak aşının ilk partisinin Ekim başında Türkiye’ye ulaşmasının beklendiğini açıklayan Buzgan, uygulamanın en yüksek risk grubundan başlanarak yapılacağını söyledi.

Bilim kurulunun, öncelikli risk grubu olarak gebeleri, 6-35 ay arasındaki çocukları, diyabet, KOAH, kalp hastalığı ve bağışıklık sistemi yetmezliğine sahip kronik hastalığı olanları, sağlık personelini, elektrik, doğalgaz ve ulaşım hizmeti gören kritik görevlerdeki kamu personelini, asayiş kuvvetlerini ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını belirlediğini kaydeden Buzgan, aşının yetişmesi halinde hacı adaylarının da bu gruba dahil edileceğini söyledi.

İlk etapta risk grubundaki asgari 10 milyon kişinin aşılanması kararı alındığını, ancak bu sayının artırabileceğini bildiren Buzgan, “Sipariş verilen 20 milyon dozun 3’te 1’i yıl sonuna kadar, geri kalanı da 2010 başında teslim alınacak.  Belki ilk dozu hemen, 2. dozu daha sonra yapabiliriz. Türkiye aşı sıkıntısı yaşamayacak” diye konuştu. Üretimi sınırlı olduğu için H1N1 aşısının ilk etapta eczanelerde satılmasının beklenmediğini kaydeden Buzgan, “Belki 2010 yılının 2. yarısında piyasada satılabilir” dedi. Buzgan, mevsimsel grip aşısı ile H1N1 aşısının birlikte yapılmasında bir sakınca olmadığını da bildirdi.

Türkiye’deki domuz gribi hastaları

Türkiye’de bugüne kadar görülen H1N1 hastalarının uyrukları, uzmanların, “ulaşım imkanlarının artması nedeniyle domuz gribinin önceki salgınlardan daha fazla kişiyi etkileyebileceği” uyarısını haklı çıkarıyor.

Türkiye’de domuz gribi tanısı konulan 114 yabancı uyruklu arasında Porto Riko, Nepal ve İzlanda gibi ülkelerin vatandaşları bile bulunuyor. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye’de bugüne kadar 132’si yerli, 279’u yurt dışı kaynaklı olmak üzere toplam 411 vaka görüldü.

Bu vakaların 25’i halen takip altında. Vakaların tespit edildiği 20 il ve hasta sayıları şöyle: İstanbul (210), Muğla (83), Antalya (30), Bursa (28), Ankara (20), İzmir (7), Kırklareli (7), Kocaeli (5), Aydın (4), Mersin (4), Denizli (3), Çorum (2), Tekirdağ (1), Ordu (1), Bilecik (1), Konya (1), Yalova (1), Adana (1), Hatay (1) ve Isparta (1). Türkiye’de hastalık tanısı konulanların 297’si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 114’ü yabancı uyruklu.

cnnturk

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.