Denizde kulaklara dikkat!

doktor oneri

KBB Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. İlhan Özbek, kirli deniz ve havuzlara girilmemesi gerektiğini belirterek, kirli ve kimyasal madde içeren havuz sularının kulak ve sinüsler için zararlı olduğunu söyledi.

Deniz mevsiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değinen KBB Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. İlhan Özbek, dış kulak yolu kulak kepçesi ile kulak zarı arasında erişkinlerde 2.5 cm, çocuklarda ise 1.5 cm’lik bir kanal olduğunu ifade etti. Havuz ve kirli deniz suyu ile uzun süreli temas ve temizlemek maksadıyla dış kulak yoluna sokulan ucu pamuklu çubukların, toka gibi nesnelerin dış kulak yolunun koruma mekanizmalarını bozduğunu kaydeden Özbek, dış kulak yolundaki koruyucu kulak salgısının sık sık ve abartılı yapılan temizlemelerden olumsuz etkilendiğine dikkat çekti. Özbek, “Bu durumlarda dış kulak yolu cildi kurur ve kabuklu, kaşıntılı bir durum meydana gelir. Ayrıca kulak çubuğu gibi nesnelerle yapılan temizleme esnasında dış kulak yolu ağzındaki kirlerin bir kısmı da farkında olmadan içeriye itilmektedir, bu da zamanla dış kulak yolunun iç kısmında bir kir birikmesine yol açacaktır” dedi.

Dış kulak yolu enfeksiyonunda kulak ağrısı, akıntı ve işitme azlığı şikayetlerinin olduğunu belirten Opr. Dr. İlhan Özbek, “Kulak kepçesi ve dış kulak yolu dokunmakla ağrılıdır. Çiğneme ve konuşma gibi çene hareketleri ağrıyı artırabilir. Kulak deliği kızarmış ve şişmiştir, bazen de daralır ya da tamamen kapanır. Kulak kepçesinin önünde, arkasında, ensede ağrılı lenf bezleri büyümesi olabilir. Halsizlik ve hafif ateş yükselmesi görülebilir” diye konuştu.
Opr. Dr. İlhan Özbek, deniz mevsiminde dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

“Kirli deniz ve havuzlara girilmemelidir. Kirli ve kimyasal madde içeren havuz suları kulak ve sinüsler için zararladır. Kulak zarının delik olduğu orta kulak iltihaplarında ve kulak zarına tüp takılmış olanlarda kulak tıkacı kullanılmalıdır. Sinüzit ve nezle gibi durumlarda dalış yapılmamalıdır. Bu durumlarda kulak zarında hasar oluşabilir. Dalma sırasında kullanılan kulak tıkaçları da dış kulak yolu ve kulak zarı hasarına sebep olabilir. Kulak problemi olmayanların denize girerken tıkaç kullanması gerekmez, ancak denizden çıktıktan sonra dış kulak yolunun temiz bir havlu veya saç kurutma makinesi ile kurulanması önerilebilir. Orta kulak problemi olan çocuklarda beraberinde genellikle geniz eti büyümesi de mevcuttur, bu çocukların havuza girmeleri sakıncalıdır, çünkü havuz temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler burun ve geniz bölgesi mukozasını tahriş ederek kulak sinüslere zarar verebilir. Aynı durumdaki çocukların bilhassa denize girmesi önerilmektedir, çünkü deniz suyu mukoza için en sağlıklı solüsyondur.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.