Araç çakmağıyla kalbini çalıştırdı

Kalbi doğuştan sağda olan Avustralyalı Anne Britten, nakil beklediği yıllar boyunca otomobilinde şarj ettiği yapay kalp ile hayata tutundu.

KALBİNİ ŞARJ ETTİRDİ

Tıp dilinde ‘Dekstro Kardi’ olarak anılan ve milyonda bir rastlanan bu durum sonucunda Britten’ın diğer organları da ters konumlanırken, iki çocuk annesi kadının yaşaması için kendi durumundaki bir donörden nakil alması gerekiyordu.

Uygun kalp için 3 yıldan fazla bekleyen 43 yaşındaki kadın, son iki seneyi Left Ventricular Assist Device (LVAD) adlı cihazla geçirdi.

Çocukları hastalığını bilmedi

Uzun süre beklediği kalbe Anneler Günü’nde kavuşan Britten’a St. Vincent’s Hastanesi’nde Prof. Dr Paul Jansz liderliğinde ameliyat yapıldı. Cihaza veda edip yeni kalbine kavuşan Britten,  LVAD ile geçirdiği süreyi şöyle açıkladı:

“Kalp yetmezliğinin baş göstermesinden sonra tüm günü yatakta geçiriyordum. Doktorum cihazdan bahsetti. Yapay kalp takıldı. Otomobilimde şarj ettiğim cihazla hayatım kolaylaştı. Oğullarım hasta olduğumu anlamadı. Ben de 4 saatte bir şarj etme işini aksatmadım.”

İki batarya ile çalışıyordu

Anne Britten’ın göğsünde takılı kalp destek cihazında, hastaya implante edilen bir pompa, bunu cilt dışındaki kontrol ünitesi ve güç kaynağına bağlayan bir hat, bel altı kılıflarında taşınan iki küçük batarya ve kontrol ünitesi bulunuyor.

hürriyet sağlık

saglikdanisma.NET Notu:

Dekstrokardi: Sağlıklı bir insanda normal olarak kalp göğüs kafesi içinde sola doğru uzanır. Dekstrokardi kalbin sol yerine göğüs kafesi içinde sağ tarafa doğru uzanmasıdır. Dolayısıyla normalde olması gereken yönden tam ters bir şekilde yerleşmiş olan kalp diğer organları da etkiler. Diğer organlardan da etkilenir.

LVAD (Left Ventricular Assist Device: Sol Kalp Yardımcı Cihazı): Dekstrokardili hastalarda vücuda kanı pompalayan sol kalbe yardımcı olmak için bu alet kullanılır. Bu sayede kalp vücut için gerektiği kadar kanın kalpten pompalanmasını sağlar. Sol kalbin normalinden az çalışması durumunda başta beyin olmak üzere tüm organlar etkilenir ve hasar oluşur.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.