83 Yaşında Bypass Oldu

İstanbul’da yaşayan Verjin Turaç’ın kalbi, bir yıl önce alarm vermeye başladı. Kalp damarlarının üçünde büyük oranda tıkanıklık saptanan kadın, 83 yaşında olmasına rağmen bypass ameliyatına alındı. Son derece başarılı geçen operasyonun ardından sağlığına kavuşan yaşlı kadın yeniden hayata döndü ve taburcu edildi.

1450420736_bypass

Turaç ailesi için her şey bir yıl önce başladı. 83 yaşındaki anne Verjin Turaç önce fenalaştı sonra nefes alamadığı için hastaneye kaldırıldı. Yaşlı kadının kalbindeki damarların neredeyse tamamı tıkanmıştı. Tek çare bypass’tı. Ancak ailenin gittiği veya sevk edildiği hastaneler yaşlı hastalar için son derece riskli olduğu gerekçesiyle bu ameliyatı kabul etmedi. Ancak riskli yaş grubunda olduğu için ameliyat edilemeyen 83 yaşındaki kadın, tedavi gördüğü hastanede aniden fenalaştı. Medical Park Fatih Hastanesi’ne sevk edildiğinde kalp krizi geçiriyordu. Prof.Dr.İbrahim Bayar ÇINAR ve ekibi vakit kaybetmeden yaşlı kadını ameliyata aldı ve eşine az rastlanır başarıda bir bypass ameliyatına imza attı.

Prof.Dr.İbrahim Bayar Çınar ameliyatın ardından ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Hasta bize 112 ile geldi. Kordiyojenik şok tablosu içindeydi. Ekokardiyografi ve koroner anjiografi yaptık. Eko’da EF %30’un altına inmişti. Yani kalp krizinin en ağır şeklini geçiriyordu. .Sağ koroner kalp damarının tamamımı, ana koroner kalp damarının ise %99’u tıkalıydı. Hastaya acil müdahale edilmesi gerektiği için ekip olarak riskleri üstlendik. Hastanın kalp krizi geçirmesi karar vermemiz bu riskli ameliyatı üstlenmemiz üzerinde etkili oldu. Ancak hastanemizde lezyonları kritik olan 80 -90 yaş ve üstü hastaları da ameliyat ediyoruz”

Yaşlılarda Bypass Ameliyatı Riskli Mi? >>>

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.