Sağlık Bakanlığı 19 Ocak Basın Açıklaması

doktor oneri

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de pandemik grip hastalığındaki düşüş eğilimi sürmektedir. Hastalık mevsimsel gripte her yıl beklenen seviyelerde seyretmeye başlamıştır.

Pandeminin başlangıcından itibaren laboratuvar tetkiki ile pandemik gripten kaybedildiği ortaya konan vatandaşlarımızın sayısı maalesef 627 olmuştur. Bu vatandaşlarımızdan 40’ı gebe veya lohusadır.

Halen 67 vatandaşımız hastanede tedavi görmekte, 22 vatandaşımız yoğun bakım servisinde, 17 vatandaşımız ise solunum cihazına bağlı olarak izlenmektedir.

Hastalıktan kaynaklanan ölümler, düşük düzeyde de olsa devam etmektedir.

Hayatını kaybeden kişilerin %35’i altta yatan kronik bir hastalığı bulunmayan sağlıklı kişilerdir.

Hastalığın düşüş eğilimi, vatandaşlarımızı aşılanmanın önemi konusunda rehavete düşürmemelidir.

Aşılanma hastalıktan korunmanın en etkili yoludur. Özellikle gebe, lohusa ve kronik hastalığı olanların aşılarını daha fazla gecikmeksizin yaptırmaları önemlidir. Aşı uygulaması, aile hekimlikleri, sağlık ocakları ve hastanelerimizde ücretsiz olarak devam etmektedir.

Ciddi yumurta alerjisi olduğu için yumurta kültüründe üretilen mevcut aşılarla aşılanması sakıncalı olan vatandaşlarımıza aşılanma imkânı tanımak amacıyla hücre kültüründe üretilen pandemik grip aşısı da temin edilmiştir. Ciddi yumurta alerjisi bulunan ve aşılanmak isteyen vatandaşlarımız il sağlık müdürlüklerine başvurarak bu aşıların yapıldığı merkezleri öğrenebilirler.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.