Kamuoyu Duyurusu – TPRECD

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Kuran, kendilerini estetikçi, saç ekim uzmanı, medikal estetik uzmanı ve kozmetik cerrah olarak tanımlayanlara karşı, dernek adına kamuoyuna duyuruda bulundu.

Türkiye’de estetik alanında, yasa ve mevzuatlara uymayan uzmanlık dalları yaratılmaya çalışıldığından bahseden Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Kuran, ortaya çıkan bu dalların toplumda bir kavram kargaşası yarattığını belirtiyor. Bu kargaşadan istifade etmek isteyenlerin sayısının günden güne artmasının önüne geçmek için bir bilgilendirmede bulunmak zorunda hissettiklerini belirten Kuran, müdahaleyi yapacak kişilerin TC. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen uzmanlık belgelerinin görülmesinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca müdahaleyi gerçekleştirecek hekimlerin derneklerine kayıtlı olup olmadığının da web siteleri (www.tpcd.org.tr) üzerinden kolayca sorgulanabileceğini iletti.

“Halk sağlığının hiçe sayılmaması gerekiyor.”

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanlarında edinilen uzmanlıkların 6 yıllık Tıp Fakültesi eğitimini izleyen ve 5-6 yıl süren eğitimler ile elde edildiğini belirten Kuran, diğer tıp alanlarındaki hekimlerin de plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanlarında müdahale yapmasının yanlış olduğunu belirtti.

KAMUOYUNA DUYURU

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlığı, 6 yıllık tıp fakültesi eğitimini izleyen ve 5-6 yıllık eğitim ile elde edilen bir uzmanlık dalıdır. Son zamanlarda, toplumumuzda bir kavram kargaşası yaratılmaya çalışılarak ESTETİKÇİ, SAÇ EKİM UZMANI, MEDİKAL ESTETİK UZMANI, FASİYAL PLASTİK CERRAHİ UZMANI, KOZMETİK CERRAH gibi Türkiye’deki yasa ve mevzuatlara uymayan uzmanlık dalları tanımlanmaya çalışılmakta ve alanımıza ait işlemlerin başkalarınca yapılmasına imkân ve kılıf yaratılmaya çalışılmaktadır.

Yukarıda anılan isimlerin hiçbiri Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Tıpta Uzmanlık Kurulu ve YÖK bünyesinde yer alan uzmanlık isimleri değildir. Başvurduğunuz hekimin Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındaki uygulamalar için yetkin olduğunu size gösterecek en doğru belge, TC. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen UZMANLIK BELGESİDİR ve bu belgeyi görmek istemek en doğal hakkınızdır. Ayrıca, hekiminizin Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğine üye olup olmadığını www.tpcd.org.tr adresinden de sorgulayabilirsiniz.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uygulama alanlarına bu alanın uzmanı olmayan, diğer tıp alanlarından hekimlerin müdahalelerinin giderek artması ve son olarak sahte tıp diploması ile doktor dahi olmayan bir kişinin halkın sağlığını hiçe sayarak estetik cerrahi girişimleri yapması üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Saygılarımızla,

TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.