Hasta yakını tarafından darp edilen doktorun parmağı kırıldı

Edinilen bilgiye göre, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Kadın Doğum Servisi’nde görevli Kadın Doğum Asistanı Dr. Murat Bulanık, 320 promil alkollü olduğu iddia edilen hasta yakını tarafından darp edilerek parmağının kırıldığı ve bu nedenle de halen hastanedeki görevine başlayamadığı belirtildi.

Kırıkkale Tabipler Odası Başkanı Dr. Fatih Özdemir, meydana gelen olay nedeniyle hekimler olarak büyük bir üzüntü duyduklarını belirtti. Özdemir, ”İlimizde meydana gelen olay hekimler olarak hepimizi derinden üzmüştür. Burada darp edilen arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Servisi’nde nöbetçi doktorumuz küfürleşme sözlerini duyunca odasından dışarıya çıkıyor. Hasta yakını bir erkeğin hemşireye küfrettiğini gören arkadaşımız olaya müdahale etmek istiyor. Aynı kişi doktora da küfrederek saldırmak istiyor. Orada kavga ve yumruklaşma tarzında bir arbede yaşanıyor. O sırada doktor arkadaşımızın parmağı kırılıyor. Daha sonra yapılan araştırma ve raporlarda saldırıda bulunan kişinin 320 promil alkollü olduğu tespit ediliyor.

Burada bir zafiyet söz konusudur. Akşam saatlerinde 320 promil alkollü bir erkek, kadın doğum servisinde gezebiliyor. Böyle bir kişinin orada dolaşmasını kabul edemiyorum. Hastane yönetiminin de bu olaydan sonra zafiyetinin olduğunu düşünüyorum. Güvenlik anlamında hastanede bir sıkıntı var. Bunların giderilmesi gerekiyor.

Arkadaşımızın parmağı kırıldığı için ameliyat edildi, atel takıldı. Şu an raporlu olması nedeniyle halen görevine dönemedi. Son zamanlarda hekime, sağlık çalışanlarına karşı artan bir şiddet var. Hekime ve sağlık çalışanına karşı düşmanca tutum sergileniyor ve bu da giderek artıyor. Öldürülüyor, dövülüyor darp ediliyor. Bunlar yapılmasa bile sözlü hakarette bulunuluyor. Bu da hekimlerin stres altında çalışmasına yol açıyor” şeklinde konuştu.

Sadece doktor olarak değil vatandaş olarak da şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ifade eden Kırıkkale Tabipler Odası Başkanı Dr. Özdemir, toplumun bu konuda duyarlı olmasını ve doktoruna, sağlık çalışanına sahip çıkılması gerektiğini ve şiddetin halk içinde herhangi bir kişiye ya da kuruma karşı da yapılmasına karşı olduklarını sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.