Bağımlılık tedavisi

Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır” konulu panelde konuşan uzmanlar, madde bağımlılığının sadece madde kullanan kişiyi değil aileyi, çevreyi ve toplumun her kesimini etkileyen ciddi bir toplumsal sorun olduğunu söyledi.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi (BRSHH) İstanbul AMATEM, alkol madde bağımlılığına dikkat çekmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için “Bağımlılık Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır” konulu halka yönelik bir panel gerçekleştirdi.

İstanbul AMATEM’den Uzman Dr. Yeşim Can, panelde yaptığı konuşmada, alkol ve madde kullanım yaşının giderek düştüğünü söyledi. Can, “Ülkemizde kullanım oranları, ABD ve Avrupa ile kıyaslandığında her açıdan daha düşük. Fakat kullanım dolaylı yollardan artıyor. Kullanım yaşı giderek düşüyor ve yatış tedavisi verdiğimiz hastaların sayısı artıyor. Maddeye ulaşılabilirlik kolaylaşıyor. Yatkınlığı olan kişiler madde ile karşılaşınca yaş ortalaması da düşüyor. Tüm bunlar kullanımın arttığını gösteriyor” dedi.

Yatkınlığı olan kişilerin maddeye ulaşmadan kontrol altına alınmasında ailelere görevler düştüğünün altını çizen Can, “Burada en önemlisi, ‘Benim ve çocuğumun başına gelmez’ düşüncesidir. Bunun yanında çocukların çevresini, arkadaş ortamlarını, ruhsal durumlarını, değişiklikleri takip edilmelidir. Uygun iletişim kurmak da çok önemlidir. Ancak bu şekilde önlem alınabilir” diye konuştu.

Her yıl AMATEM’e madde kullanımı nedeniyle binlerce kişinin başvurduğunu hatırlatan Can, şunları aktardı: “Bu kişilerin tedavi süreçlerini ise psikiyatri uzmanları, aile hekimi uzmanı, psikolog, sağlık eğitimcisi, hemşire, sağlık memuru, sosyal çalışmacı ve diğer çalışanlardan oluşan bir ekiple gerçekleştiriyoruz. Bizler madde kullanımının tedavisinin aile, çevre ve toplumla iç içe bir şekilde yapılarak başarıya ulaşılabileceğine inanıyoruz.”

Ayrıca AMATEM’den Psikolog Beyhan Coşkun, Hemşire Özlem Alanlı, ÇEMATEM’den Dr. Arzu Çiftçi Demirci’den oluşan tedavi ekibi ile klinikte terapi programlarına katılan hastalar, bağımlılık ve tedavi konusunda bilgi ve birikimlerini panele katılan konuklarla paylaştı. Uzmanlar, bağımlılıkla ilgili olarak, madde bağımlılığı sadece madde kullanan kişiyi değil aileyi, çevreyi ve toplumun her kesimini etkileyen ciddi bir toplumsal sorun olduğunun üzerinde durdu ve uyuşturucu/uyarıcı maddelerin kullanımının pek çok bedensel, ruhsal, toplumsal, ekonomik zararlara yol açtığını belirttiler.

Toplantıda ayrıca bağımlılıkla mücadele de çözüm için aile/toplum bilincinin oluşmasının önemine dikkat çekilirken, bağımlılığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğu anlatıldı. Panelde, bağımlılık yapıcı maddelerin hangileri olduğu, bağımlılığın nasıl tanınabileceği, ailelerin konuya yaklaşımlarına ilişkin detaylar konukların soru ve katkıları ile paylaşıldı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.