prostat, psa yüksekliği

5 ay öncesine kadar herhangi bir sorunum yoktu!!! Ama son 1.5 aydır geceleri sık sık tuvalete gitmek ve idrar yaparken zorlanma yaşamaya başladım. yalnız o dönemde orta kulak iltihabı rahatsızlığım nedeniyle bazı ilaçlar kullanıyordum. İlaçların yan etkilerinden biride idrar yaparken zorlanma yaşanabileceği yönündeydi. Ayrıca gün içinde yaklaşık 7 8 saat araba kullanıyorum o yüzden de belimde ve kuyruk sokumumda ağrılar yaşıyordum .Bu ağrıları göstermek için geçen gün özel bir tıp merkezine gittim bu ağrıların ortopedik olduğunu söyleyip bi aşı yapıpı bazı ilaçlar verdiler oraya gitmişken PSA testi yaptırmakta istedim. PSA değerleri yüksek çıktı. Yalnız bu aralar eskisi kadar idrar problemi yaşamıyorum. Ama bel ağrısı ve PSA değerlerinin yüksek çıkması açıkçası beni biraz korkuttu. Benim sorum şu olacak şu an bu belirtilerle prostatit, prostat büyümesi veya prostat kanseri olup olmadığım anlaşılabilir mi? Bi de bel ağrıları ileri kademelerde olduğu doğru mu? Ne kadar bana ortopedik teşhisi konulmuşsa da bunu bilmek istiyorum.

cevap:

PSA (prostat spesifik antijen = prostate specific antigen) testi; erkeklerde serumdaki PSA miktarını ölçen testtir. PSA, erkeklerde bulunan prostatın epitel hücrelerinde bulunan glikoprotein (şeker ekli protein denilebilir) yapıda bir maddedir. Tüm yetişkin erkeklerin kanlarında az miktarda saptanabilir. Kan PSA düzeyleri, prostat kanseri olan erkeklerin hemen hepsinde artar, ancak prostatın diğer hastalıklarında da kan PSA seviyelerinde artış saptanabilir.

Normal değerler yaşa göre değişim gösterir. Yaşlandıkça kan PSA düzeyleri gençlere göre hafifçe yüksek olabilir; tabii ki bu mutlaka kanser olacak anlamına gelmez. Çoğu laboratuvarda 4 ng/ml nin altındaki değerler normal olarak kabul edilir.

Normalin Üzerindeki Değerlerin Anlamı

  • bening prostat hipertrofisi (iyi huylu prostat büyümesi)
  • prostat kanseri
  • prostatit
  • prostat nekrozu (prostatı besleyen damarın tıkanması)

Bunlardan hangisinin PSA değerini yükselttiğini -gerekli görülürse- “prostat biyopsisi” anlayabiliriz.

Prostat biyopsisi anormal rektal muayene bulguları ile yüksek PSA seviyeleri sonucunda prostat kanseri şüphesinin kesinleştirilmesi amacıyla yapılır.

Bel ağrısı ileri prostatit ya da idrar yolu enfeksiyonlarındasık hissedilen şikayetlerdir.

Sizin mutlaka bir üroloji uzmanı tarafından değerlendirilerek gerekirse tedaviye başlamanız gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir