Pilomatrikoma, Malherbe tümör

Pilomatrikoma, Malherbe’nin kalsifiye epitelyoması olarak da bilinen, kıldan köken alan iyi huylu bir tümördür. Genellikle 20-30 lu yaşlar içinde ortaya çıkar. En sık yerleşim yeri baş, boyun ve kollardır. Bunun dışında bacaklarda ve gövdede görülebilir. Lezyonlar tipik olarak 0.5-3 cm çapında, oldukça sert, derin yerleşimli nodüller şeklindedir. Nadiren birden fazla, ailesel, büllöz, patlamaya hazır ve büyük tipleri bildirilmiştir.

Histopatolojik incelemede:

Çekirdeklerini kaybetmiş, eozinofilik gölge hücrelerin varlığı pilomatrikomanın özgün bulgusudur.

Trikomatriksoma, trikolemmal kist, Malherbe’nin kalsifiye epitelyoması olarak da adlandırılan pilomatriksoma, kıl foliküllerinin pluripotent öncülerinden köken alan benign, kutanöz, kalsifiye bir tümördür. Genellikle çocuklarda görülmekle beraber her yaşta rastlanabilinir. Pilomatriksomalar çoğunlukla baş boyun bölgesinde bulunurlar. Klinik ve sitolojik olarak tanısal zorluğu olan bir tümördür ve preoperatif olarak %11-50 oranında doğru tanı alabilmektedir. Pilomariksomanın yanlış tanı alması ise gereksiz geniş cerrahilerin yaplmasına neden olabilmektedir.

 1. Seda TÜRKOĞLU BABAKURBAN1, Nazım Emrah KOÇER2, Alper Nabi ERKAN3
 2. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, ANKARA, Türkiye
 3. Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi, Patoloji Anabilim Dalı, ADANA, Türkiye
 4. Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, ADANA, Türkiye Fırat Tıp Dergisi 2009, Cilt 14, Sayı 3, Sayfa(lar) 224-227

6 thoughts on “Pilomatrikoma, Malherbe tümör”

 1. Merhaba benim 12 yaşında bir oğlum var .Sırtında bir kaç ay önce bir kitle çıktı.Hastaneye götürtüm Çocuk Çerrahi doktoru aldı pataloji tanısı şöyle:MALHARBE ‘ NİN KALSİFİYE EPİTELYOMASI (PİLOMATRİKSOMA),DERİ,SIRT EKSİZYONEL BİOPSİ.MAKROSKOPİK BULGULAR:Üzerinde 1.2*8*0.9 cm ölçüsünde deri elipsi izlenen 1.2*1.8 cm ölçüsünde doku parcası .Kesintiden deri altında bir yan cerrahi sınıra bitişik 0.7cm capında sarı kahve renkte alan izlendi. LÜTFEN YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM .KORKULACAK BİR ŞEY VARMIDIR .TEŞEKKÜRLER

  1. Malharbe veya pilomatriksoma iyi huylu bir lezyondur. Tekrarı yok denecek kadar azdır. Korkulacak bir durum söz konusu değildir.

 2. mrb annem 49 yaşında sol kolunda malharbe tümörü çıktı doktorlar orayı kesip aldı patolojiye gönderildi cilt kanseri denildi cerrhlar görüp karar vereceğini söylediler ona göre tedavi uygulancağını söyledirler raporunda pembe renginde olduğu yazıyor tehlikelimidir ilerlermi nedir ? yazarsanız sevnirim

  1. saglikdanisma

   patoloji raporunda yazan esaslar geçerlidir. tam olarak tümörün çıkarılmış olması, ciltte farklı bir yerde karşılaşılmaması durumuna göre doktorunuz tarafından size bilgi verilecektir.
   raporda pembe yazmasından ziyade hücrelerin değişim paterni daha önemlidir. Doktorunuz sizin muayeneniz ve rapor sonucuna göre izlenmesi gereken yola karar verecektir.

 3. Hocam benim sag bacak deri alti dokusu eksizyonel biyipsi pilomatriksoma malharbenin kalsifiye epitelyomasi) cerahi sinirlarda tumor gorulmemistir 3×1.8×0.1CM olculerinde deri alti dokusu.deri uzerinde belirgin lezyon izlenmedi.kesitlerde ici beyazrenkli keratinoz metaryal
  ile dolu 1cm capinda lezyon izlendi.2/K (+)
  Beni bilgilendirirseniz sevinirim dermatologum tekrarliyabilir dedi ameliyati yapan doktorum tekrarlamaz diyor iyi huylu tumorse neden tekrarlar kafam karisti ve uzuldum sizden yorumlarinizi rica ediyorum saygilarimla….

  1. Dermatoloğunuz daha geniş düşünerek bu sıkıntının ihtimaldir ki bu noktada olmasa vücudunuzun başka bir yerinde de çıkabileceği ihtimali üzerinde durmuştur. Cerrah ise muhtemelen olaya daha pratik yaklaşıp yeniden çıkma ihtimalini yok saymıştır.

   Ancak şu an daha önce bu hastalıkla karşılaşmamış bireylerde bu hastalığın görülme ihtimali varken sizin için de aynı durum söz konusudur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir