Meme Kanseri

Meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişime uğraması ve kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan tümör sonucu ortaya çıkıyor. Erken tedavi edilmezse lenf bezlerine ve diğer organlara yayılabiliyor.

Kimler risk altında?

40 yaş üstü kadınlar, ailesinde meme kanseri bulunanlar, çocuk sahibi olmayanlar, ilk doğumunu 18 yaş altı veya 30 yaş üstünde yapanlar, bebeğini emzirmeyenler, uzun süre hormon tedavisi gören kadınlar risk altında bulunuyor.

Belirtileri:

Meme kanserinde ise ele gelen kitle, ağrı, kızarıklık, meme derisinde değişiklikler, meme başı çekintisi ya da akıntı ilk belirtiler olabilir. Bunların dışında istemsiz kilo kaybı, halsizlik, terleme, karın ağrısı, idrar ve dışkılama alışkanlığında değişiklikler, menopoz sonrası vajinal kanama, diğer sistem kanserlerinin ilk belirtileri arasında sayılıyor.

Önlemek için:

Meme kanserine erken teşhiste iyileşme olasılığı yükseliyor. 20 yaşından itibaren ayda bir kere kendi kendinize meme muayenesi yapabilirsiniz. 3 yılda bir doktor muayenesi tavsiye ediliyor. 40 yaşından sonra ise yılda bir kez mamografi çektirmelisiniz.

Tanı ve tedavi:

Kendi kendine muayene, görüntüleme yöntemleri, biyopsi gibi tanı yöntemleri ile teşhis konuyor. Mastekomi, meme koruyucu ameliyat gibi tedavi yöntemlerinden hastaya en uygun olanı seçiliyor.

Kendi kendine meme muayenesi

Boy aynası karşısında ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve sağa, sola dönerek aynada göğüslerinizi dikkatle inceleyin. Elleriniz belinizde iken omuzlarınızı ileri doğru çıkararak ve hafif öne eğilerek göğüslerinizi aynada tekrar inceleyin. Her iki göğüs ucunu hafifçe sıkarak akıntı gelip gelmediğini kontrol edin. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek kafanızı öne doğru bastırın. Bu pozisyonda sağa, sola dönerek göğüslerinizi aynada inceleyin. Bu sırada göğüslerinizin şekli ve büyüklüğünde, cildinizin renginde bir değişiklik olup olmadığına dikkat edin. Kızarıklık, çukurlaşma, büzüşme, göğüs ucunda akıntı, kepeklenme, içeri çökme veya yön değiştirme görüyorsanız hemen bir uzmana başvurun.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir