Kereviz

Hipokrat, 2500 yıl önce, “Gergin   sinirlerinizin ilacı kereviz olsun” demiştir. Maydanozgillerden, kokulu, otsu bir bitkidir. K ve C vitaminin mükemmel bir kaynağıdır. Lif, potasyum, folat, molibden, manganez ve B6 vitaminin çok iyi, ayrıca kalsiyum, magnezyum, triptofan, fosfor, demir, B1, B2 ve A vitaminlerinin de iyi bir kaynağıdır.

120 gram kereviz yaklaşık 20 kalori içerir. Gut, osteoartrit ve romotoid artrit gibi romatizmal hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Kan basıncını dengeleyici etkisi vardır.

Yapılan çalışmalar diüretik aktivitesiyle ödem atıcı etkisi olduğunu gösteriyor. İçerdiği aktif bileşen olan ‘phthalides’ ile arterler çevresindeki kasları rahatlatır ve damar tıkanıklığını önler.

Ayrıca:

Uyarıcı etkiye sahiptir, içerdigi aroması ile iyi bir iştah açıcıdır, karacigerin çalışmasına yardımcı olması sebebiyle kanı temizler, gaz söktürücü etkisi, sindirime yardımcı olması, sinirleri yatıştırıcı özelliklere sahiptir, dolaşım bozukluguna iyi gelmesi sebebiyle unutkanlıga etkili oldugu, özellikle selülit şikayetlerinde oldukca yararlıdır. Bunların yanı sıra şişmanlıga, gut ve romatizmaya iyi geldiği bilinmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir