kasıklarda kaşıntı

kasıkta kaşıntı, defalarca dermatologlara gittim egzama türü mantar denildi defalca ilaç tedavisi ama geçmiyor kanamaya varan kaşıntı genelde uyukudan uyandırır şekilde…

cevap:

kasık bölgesinde en sık karşılaştığımız kaşıntı nedeni bu bölgenin mantar enfeksiyonlarıdır.(tinea corporis)

Mantar enfeksiyonları uzun süreli tedavi gerektiren, kişsel hijyene özel önem verilmesi gereken bir durumdur. Sadece yıkanmak temiz tutmak değil, giyilen eşyaların da temiz olması gerekir. O bölgeyi kuruladığınız havluyu sık değiştirmelisiniz. Çünkü mantar sık ve kolay bulaşabilen bir enfeksiyondur.

Tabii bunun yanında geniş etkli uygulayacağınız tedaviyi de aksatmamanız gerekir. Eğer evliyseniz, eşinizin de beraberinizde tedavisi gerekir.  İlaç kullansanız dahi mantar enfeksiyonlarının tedavisi en az 3 ay sürmelidir. Tedavi için krem ve şampuanların yanı sıra doktorunuz hitiyaç gördüğünde hap şeklindeki ilaçları da önerecektir.

Tabii bir de durumun nörodermatite çevirmiş olma olsalılığı var. Bunun ayrımı ancak lezyonun dikkatli muayenesi sonucu konabilir. Nörodermatit için tedavi daha farklı ilaçlarla yapılır. Kişisel hijyen ve çamaşır değiştirmenin çok fazla faydası görülmez. Ancak her iki durum içinde uygun olanı pamuklu slip donların tercih edilmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Nörodermatit tanısı konulursa kullandığınız vücut şampuanından kremlere kadar her şeyi gözen geçirmek gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir