karında şişlik

12 senedir, obsesif kompulsif bozukluğu nedeniyle, antidepresan kullandım, 2 aydır içmiyorum, şu an için bir sorunum bu hususta yok, fakat benim çocukluk ve 25 yaş öncesi kilom 75 ve boy 183 di. Daha sonraları kilo almaya başladım, göğüslerimde büyük ve karnımda ve tüm vücudumda şişlik oluyor, isitrahat edince yani uyuyunca sık sık idrara çıkarıyorum, ve hafifliyorum, çok uykum geliyor, birde bende uyku apnesi var maske verdiler biraz kullandım şimdi pek seyrek kullanıyorum, burnumdan küçük bir opersayon geçirdim bi tarafın % 50 tıkalıymış, günde 3 ila 4 arası büyük abdestime çıkıyorum, idrara yürürken ve haraket halinde çıkmıyorum bilakis istirahat halinde çok geliyor, azda yesem çokda yesem hemen karnımda şişilik oluyor iştahım iyi.

cevap:

Çoğu insan karında şişkinlik hissinin çok fazla gaz oluşmasına bağlı olduğunu düşünür. Aslında çoğunlukla gaz miktarı normaldir ancak bazı rahatsızlıklara bağlı kişi çok gaz varmış gibi algılar çünkü gaza karşı hassasiyeti artmıştır.

Aşırı karın şişkinliği genellikle barsak çalışma bozukluklarına bağlıdır. En sık olarak irritabl barsak sendromu veya spastik kolon denilen durumlarda oluşur. Bu kişilerde barsak çalışması bozulmuş ve barsak adelelerinde kasılmalar oluşmuştur. Kalın barsağın dalak bölgesindeki kısmında gaz sıkışması olabilir. (Karın sol üst bölgesinde) Bu duruma splenik fleksura sendromu denir ve karın üst kısımlarında, özellikle sol üst kısımda rahatsızlık, adele spazmı, şişkinlik, ağrı ile kendini gösterir.

Barsaklarda iltahaba, bunun sonucu da daralma ve tıkanıklıklara yol açan divertikülit, kron hastalığı gibi durumlarda ve barsak kanserlerinde de karında şişkinlik oluşur. (Bu durum nadir görülür.) Daha önce karın ameliyatı geçirmiş kişilerde oluşabilecek barsak yapışıklıkları da karında şişkinlik yapabilir.

Ayrıca çok yağlı gıda yendiğinde de mide boşalması gecikir ve kişiler fazla gaz oluşması olmadan da şişkinlik ve rahatsızlık hissi duyabilirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir