Kalpte IAS Anevrizmatik

cevaplandi soruBen 27 yaşında bir erkeğim. Yıllardır panik atak hastalığı yaşıyorum. Genelde rahatsızlığım kalple alakalı çarpıntı, batma, sırta vuran ağrı, yanma, göğüste sıkışma, kola vuran ağrılar, nefes darlığı ve yetersizliği vs… Bununla alakalı birçok kez kardiyolojiye gittim ve Ekokardiyografi, Ekg, Eforlu Ekg ve Kan tahlilleri yapıldı fakat her defasında sonuçlar temiz çıktı. Fakat dün göğüs uzmanının tedbiren istediği Ekokardiyografi’de “IAS’de ANEVRİZMA” çıktı ve doktorum çok ciddi bir durum olmadığını bunula alakalı ömür boyu CORASPİN kullanmam gerektiğini ve yılda bir kez takip edilmem gerektiğini söyledi. Fakat internetten araştırma yaptıkça endişelendim. Tanı ve tedavi doğru mudur ? Endişelenmemi gerektirecek bir durum söz konusu mudur ? Ani bir kalp krizi yahut baloncuğun patlaması gibi bir risk var mıdır ? Şu an ne yapmam gerekir.

Anevrizma; damarların genişlemesi anlamında kullanılır. Genişlemiş olan damar bombeleşir ve damardaki esneme oranına göre patlama riskiyle karşı karşıyadır. Patladığı takdirde kanar ve kan akımını sağladığı bölgenin bozulmasına neden olur. Dolaşım bozulur ve hastanın hayatı tehlikeye girebilir. Acil müdahale gerekir.

IAS; Interatrial septum. Kalp odacıkları arasındaki ayrım yeri. Bu bölgede anevrizmaya rastlanabilir, tehlikeli olabilir. Ancak bu tehlikenin ölçüsü anevrizmanın şekli ve boyutuyla orantılıdır.

Doktorunuzun yapmış olduğu ileri tetkik neticesinde bu bölgede anevrizma tespit edilmiş ve anlaşılan o ki size ileriki dönemde riske sokacak büyükte olmayan, ancak tedavi ile kontrol altında tutulabilecek ölçüde bir anevrizma söz konusu.

Sizi muayene eden ve anevrizmayı tespit eden doktorunuz tecrübesini de katarak size gerekli tedaviyi uygulamış olduğunu düşünüyorum. İnternet bilgi kirliliğinin yaşandığı ve sağlık bilgilerinin rahatlıkla ticari olarak kullanıldığı bir ortamdır. burdaki bilgilerden ziyae doktorunuzun size ilettiği bilgilere güvenmenizi öneririm. Eğer bir güven sorunu yaşayacak olursanız bir başka kardiyoloğa giderek daha detaylı tetkik ve bilgilendirme ricasında bulunabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir