ZULA

yazar:

kategori:

Zula kaçak ve yasak şeylerin saklandığı gizli yerdir. Kaçak Mal, Gümrük Terimi olup, genellikle, yasa ile belirtilmiş durumlara aykırı olarak, özellikle, gerekli gümrük vergisi ödenmeden ya da gümrük işlemlerine bağlı tutulmadan yurda sokulan maldır. Dünyada iğneden ipliğe her şey, yasalar çiğnendiğinde kaçak kabul edilir.

Tüm dünyada ilaç çalışmaları da dahil olmak üzere şu anda resmi rakamlara göre Corona aşısı olarak 18 peptit bazlı, 8 RNA bazlı, 3 DNA bazlı, 18 virüs bazlı aşı çalışması yürütülüyor. Haberlerde bir çok ülke “Aşıyı ben buldum, insan üzerinde çalışmalara başladım.” diyor.

Hayvan çalışması, 3 fazda yapılan çalışmalar, 12-18 ay sürüyor normalde. Aşı için inanılmaz bir alt yapı ve üretmek için de para gerek. Virüs mutasyona uğrar mı? Hangisi etkili olur? Aralıklar ile kaç doz korur? Bulan ülke, önce kendi vatandaşlarına mı yapar? Kimlere satar? Kimlere satmaz? Kimse bilmiyor.

tetanoz aşı

İşin ekonomik ve politik boyutları çok geniş bir yelpaze. Ekonomik olarak aşı satışı, ekonomik çarkların tümü ile devreye girmesi çok büyük avantaj olarak gözüküyor. Politik yönü, bir çok “komple” teorisine yol açacak kadar sonsuz gerçek ya da gerçek dışı boyutlara kadar varacak gibi.

Zula boyutuna gelince; Dünyada iğneden ipliğe kadar zulaya düşmemiş hiç birşey yok. Corona virüsü doğal yollardan mı çıktı? Yoksa insan ürünü mü? Tartışmaları devam ediyor.

Biyolojik savaş, zehirli maddeler kullanılarak insan, hayvan ve bitkilerin öldürülmesi ya da etkinliklerinin kısıtlanmasına yönelik bir savaş yöntemidir. Bakteriler, riketsialar, virüsler, funguslar, protozoalar gibi mikroorganizmalar biyolojik savaş maddesi (ajanı) olarak kullanılır. Zaten, ister doğal olsun, ister insan yapımı Corona ile bütün dünya savaşıyor. Aşı ve ilaç barışın simgeleri gibi duruyor. “Nerede barış olsun? nerede savaş devam etsin?” konusuna, ilaç ve aşıyı bulacak güçler karar verirse ne olacak? Dünya sağlık örgütünün bir yaptırım gücü olmadığını söylüyor uzmanlar. Şimdilik, bilgi paylaşımına katkıda bulunuyor. Uluslararası hukukta da bir takım boşluklar var. Şirketlerin ulusal değil uluslararası olduğu ve kârın önplanda tutulduğu bir ortamda herşey olabilir gibi geliyor bana.

Dünya sağlık örgütü de açıkladı; “Asıl sorunumuz, aşıyı nasıl ve ne kadar çabuk geliştireceğimiz değil. Burada önemli olan, aşıyı nasıl eşit bir şekilde dünyaya dağıtacağımız. Bazıları korunurken, diğerlerinin dışarıda bırakıldığı bir dünyayı hiçbirimiz kabul edemeyiz. Başarı unsurumuz bu olmalı.” İfadelerini kullandı.

İnşallah ülkem bulur bu aşıyı. Şairin dediği gibi;
Ne bitmez borçmuş ödediğim,
Geceleri, ay ve yıldızlar söner
Gündüzleri güneş ısıtmaz. Ömür, kendini sürdürdükçe,
Umut tükenmez.
Ey umutlarım!
Zulanızda beni de saklayın.
Corona ile savaşta hiçbir şeyi zulaya düşürmedik. Aşıyı da düşürmeyiz ve dünyaya umut oluruz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir