YONGA

yazar:

kategori:

İC, ingilizcesi İntegrated circuit. Kaybolan yakınlarınızı, pet hayvanlarınızı bulabilirsiniz. İsveç halkının tercih ettiği gibi kredi kartı, personel kartı, bilet gibi şeylerde de kullanılabilir bu yonga.Yongalar şöyle çalışıyor. Radyo frekanslı identifikasyon teknolojisi kullanılıyor, RFİD yani. Yongalar pirinç tanesi büyüklüğünde, genelde yerleştirmede tercih edilen yer, başparmak ile işaret parmağı arasındaki deri dokusu. Taktırıyorsunuz, bir hafta sonra hekim kontrol ediyor. Enfeksiyon yoksa tamam bu iş. Rfid dalgalarla alıcıya veri alışverişi sağlar. Elektromagnetik kuvvet ile bu, enerji şeklinde iletilir.

11 Eylül sonrası güvenlik gereksinimleri sonucu yonga çalışmaları hız kazandı. 11 Eylül’ü hazırlayanların bir başka aşaması olabilir. Yongalar hepimiz için iyi amaçlarla üretiliyor ve kullanılıyor şimdilik. Ama bir süre sonra, yavaş yavaş amacını aşan işlerde de kullanılmaya başlayacak.
Yonga bir nevi bilgisayarınızın hacklenmesi gibi. Hacklenirse ne olur? Güvenlik ve sağlık sorunları gelir mi? Kalp pili yonganız bir bilgisayar virüsü ile engellenip sizi öldürebilir. Diabet için kullanılan vücut içi insülin pompalarına siber saldırı olur mu? Yonga, hepinizin bildiği, vücuda takılan bir protez. Farkı e-protez olması. Bu e-protez ile insana suikast bile düzenleyebilirler.

Siborg

Yongalar ile insanda fiziksel yetileri geliştirecek siborg uygulamalarla istenen şekilde zihinsel ve ahlaksal beceriler geliştirerek transhümanizm yaratılabilir.

Yonga teknolojisinde beden ağları BAN olarak kullanılıyor. İnsan bedeni demir içeren tuzlu kanımızla ve diğer vücut sıvıları sayesinde elektrik sinyallerini LAN yani yerel ağlara iletebiliyor. Siz de bluetooth teknolojisi ile bedeni anten gibi kullanabilir ve küçük yongaları 10 metreye kadar wi-fi modemlere bağlayabilirsiniz. Fakat en fazla 5 metreden kablosuz siber saldırı, nokta atış yapabiliyor. Yeni sosyal mesafe 5 metremi olacak ?

yonga

Yonga şu anda bazı evlerde kullanılıyor. Eve giren çıkanlarda tüm parametreler yonga ile ölçülüyor. Bilgi alışverişi için alıcıya sinyaller gidiyor. Kullananların da bugüne kadar hiç aşı yaptırmadığı söyleniyor. Aşı bulunsa bile virüs mutasyona uğrayabilir. Yonga daha güvenli bir gelecek mi vaad ediyor? Yoksa proje zaten corona salgınında bu muydu?

@@@@

Bilim insanları, Coronaya karşı bulunacak aşının, dünya nüfusunun yüzde 60-70 ine yapılırsa, dünyanın tam bağışıklık kazanacağını söylüyorlar. Proje bu kadarla kalırsa anlamı olmaz. Bu durum diğer aşamalara geçmek için bir fırsat, bir basamak olarak kullanılırsa diye akla başka bir soru geliyor. Nano teknoloji kötüye kullanılabilir mi?

Tıp alanında nano robotlara yönelik çalışmaları yeni değil. Bilim insanları, gelişmiş moleküler tasarım yazılımlarıyla, çeşitli moleküler kargo taşıyabilecek nano yapılar oluşturmayı başarmıştı.
Kanser ve diğer hastalıklı hücreleri “adrese teslim tedaviyle” yok edecek moleküler DNA nano robotları geliştirildi.

UÇAR ÇALLİ – 28.04.2019


Yorumlar

“YONGA” için 2 yanıt

  1. Visitor Rating: 5 Stars

  2. Visitor Rating: 5 Stars

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir