VİRÜTİK AKIL

yazar:

kategori:

İnsanlığın sonunu yeryüzündeki virüsler mi getirir, yoksa bilgisayar virüsü mü? Virüs, bilgisayar kullanıcısının bilgisi ve izni haricinde, bilgisayara zarar vermek amacı ile bilgisayarın çalışma prensibini değiştiren, bir takım dosyalar içerisinde gizlenebilen ve temizlenmedikçe bilgisayarı adeta ele geçiren bir tür bilgisayar yazılımıdır. Kim koydu bu virüsün ismini? Neden?

2003 Sars, 2007 Kuş Gribi, 2009 Domuz Gribi, 2012 Mers, influenza A H7N9, 2014 Ebola, 2015 Zika, 2020 Covid 19 ve gelecek diğer virüsleri biliyoruz son 20 yıldır. Bilgisayar virüsleri kaç tane, isimleri ne? Bilgisayar yazılımı olmayan bir şey kaldı mı hayatımızda? Onlar önemsiz mi? Tüm yazılımlara virüs girerse, hayat nasıl olur?

Dünya sağlık örgütü aşı bulunsa bile Corona hayatımızdan gitmez diyor. Kızamık, çocuk felci dediğimiz polio da. HİV yani aids virüsü de gitmedi. Onunla yaşamayı öğrendik. Aşı ve ilaç bulmak için bilgisayar yazılımları kullanılmıyor mu? Salgın istatistiklerine kadar her yerde bilgisayar kullanmıyor muyuz?

Virütik akıl Neumann ile başladı. Hem de1940 yılında. 1966 yılında kendisini kopyalayıp, kendi kendine çoğalan program teorisi olarak yayınlandı.

virütik beyin

1971 de Bob Thomas “Böyle bir program olabilir mi?” yi test etmek için “Ben Creeper” sıkıysa yakala programını devreye soktu.

1974 yılında kötü amaçlı, Rabbit devreye girdi, makinalar çöktü.

1975 yılında John Walker, Animal’ı yarattı. İçine, ilk truva atı Prevade girdi, bilgisayar oyun konsolları bozuldu.

Pakistanlı Basit ve Amjad kardeşler 1986 yılında, ilk hayalet virüs, ön yükleme virüsü Brain’i piyasaya sürdü.

Tüm dünyadaki bilgisayarları hasta edip, işini bitiren virüs, 4 mayıs 2000 yılında ortaya çıkan Loveletter dı. Aşk mektubu
e-mail ile tüm dünyaya yayıldı.

Code Red ve 2014 Heart Bleed virüsleri bilgisayarları adeta birbirine tokuşturdu.

60 yıllık kolektif insan bilinci kötü emellere alet oldu. En son uzaktan kumandalı erişim truva atı Moker, tüm savunma duvarlarını aşıyor. Ünlü bir söz vardır. Değişim hem saldırının hem de savunmanın can damarıdır. Corona virüsü bunu bilmiyor demek zor, ama bilgisayar virüslerinin bu konuda eline su dökemez.

Bilgisayar virüsleri ile standart askeri saldırıların aksine, herhangi bir mesafeden anında ve sinsice, kendini belli etmeden, bir saldırıyla başlatabilirsin savaşı. Sağlık hizmetinden gıda dağıtımına, iletişimi sağlayan her şey bilgisayar ağları tarafından desteklenen modern ekonomiler, özellikle bu tür saldırılara karşı savunmasızdırlar. Aç, susuz, parasız ,sağlık sistemsiz bırakabilirsin hatta nükleer bombaların ateşlenmesinden tut, Çernobil benzeri nükleer reaktör kazalarına kadar herşeyi yaratılabilirsin. Hangi biyolojik virüs bunları yapabilir?

İnsan vücudu bilgisayar ile birebir benzer çalışır. SSD-HDD Disk: Beyin hafıza bölümü (kalıcı hafıza).
RAM: Beyin hafıza bölümü (geçici hafıza).
CPU: Beyin işlem bölümü.
Anakart: Omurilik ve Omurilik kemiği.
Güç Kaynağı: Sindirim sistemi.
Elektrik: ATP molekülü (Andenozim trifosfat, hücrelerin ihtiyaç duyduğu biokimyasal enerjiyi taşır).
Ekran Kartı: Beyin görüntü algılama merkezi.
Ses Kartı: Beyin ses algılama merkezi.
Kamera: Göz.
Mikrofon: Kulak
Hopörlör: Ağız (konuşma).
Klavye-Mouse: Kol Bacak.
Kablolar: Damarlar.
Elektrik: Kan. (vücuttaki gibi değil, gelen oksijen ve besinler başka şeylere(ATP) dönüştürülmez, direk kullanılır)
Yonga Seti: Beyin.
Yazılım: Beyin hafıza bolümüne kaydedilen bilgiler.
Kasa: Deri, kafatası vs.
Zararlı Yazılım: Mikrop
Antivirus Programı: İlaçlar ve tedaviler.
Kasaya ve Parçalara Fiziksel Zarar: Radyasyon. (UV, X, Gama)
İnternet: Arkadaş ortamı, toplum vs.
Yavaş İnternet: Kötü arkadaş ortamı, ahlaksız toplum.
Kullanıcı: Ruh.
BIOS: Örneğin bir bebek yeni doğmuş olsa bile yani hafıza bölümünde kayıtlı birşey yoksa bile beyinin ne yapacağını bilmesi.
Hücreler: PC parçalarını oluşturan parçalardır.

Virüslerin gen haritası çıkarılıp Genbank’a kaydediliyor bilgisayar yazılım ile. Virüs canlı mı cansız mı? belli değil. Aşı ve ilaç için Nanorobot teknolojisi çözüm olacak deniyor. Biyolojik virüslerle savaş için nanometre boyundaki robotlara bilgisayar yazılımı yükleyerek çözüm bulunacak. Bilgisayara benzeyen, onun gibi çalışan, vücudumuzun içine giren virüslere karşı bir nevi virüs koruma programı yüklemek gibi. İlerde bilgisayar virüs koruma programına başka bilgisayar virüsleri eklenebilir tabii, ya da truva modeli içinde de olabilir.

Biyolojik virüs ister doğadan türesin ister insan eli ile yaratılmış olsun nasıl kodlanmışşa öyle hareket eder. Virütik akıl öyle mi? Truva atına kadar her türlü numara var. Siz karar verin. İnsanoğlunu hangi yazılım öldürür?


Yorumlar

“VİRÜTİK AKIL” için 2 yanıt

  1. Visitor Rating: 3 Stars

  2. Visitor Rating: 5 Stars

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir