UÇAR

yazar:

kategori:

Suriye, İran, Arabistan, Afrika çöllerinden geliyor. Her bir uçakta 200 ton yük var. Bedava. İnen uçak sayısı ülkemizin iç ve dış hat uçuşları kadar.

Dağıtım da bedava. Küresel ısınma kaynağı, havadaki karbondioksiti azaltıyor. Bitkiler için demir ve fosfor kaynağı. Kırmızı güneş ışığını masmavi gökyüzüne döndürüyor .Bulutları oluşturup yağmur yağdırıyor. Denizlerimizde planktonları besleyip deniz canlılarına yiyecek sağlıyor. Karadeniz’e döksen o kadar çok hamsi olur ki elle yakalarsın.

En kaliteli mal Afrika sahrasından. Sahra, 4500 birim indirgenmiş demir (Fe2) içerirken, Riyad, en fazla 800 birim demir içeriyor. Anadolu toprağında sadece 100-200 birim arasında demir var. O yüzden bu mal değerli mal.

Yaklaşık 1000 yıl önce, büyük tıp bilgini İbn-i Sina; “Eğer o olmasaydı, insan ömrünün 1000 sene olmaması için hiçbir sebep yoktu.” demişti. Ama onsuz hayat olmayacağı belli oldu. Her gülün dikeni de var tabi iki…

O her yere taşınır. Solunum yolu rahatsızlığı olmak üzere yaşlılar, çocuklar ve diğer hassas kesimler için sağlık sorunu oluşturabilir. Çapı küçük olanı solunum sistemimiz tutmakta yetersiz kalır. Vücuda girerek de zarar verebilir.

Bazen yağmur yağar balkonumuzda, arabamızın üstünde görürüz, sarı sarı birşeyler; Çöl tozu o…

Sahra çöllerinden kalkan kuartz mineralleri, mikroplar, içeren tozlar bütün dünyayı dolaşıp Atlantik’i aşıp Amerika’ya bile ulaşabiliyor. Her gram toprakta bir milyar bakteri olabileceği dikkate alınırsa, ne kadar bakterinin fırtınalar ile yer değiştirdiği şaşırtıcıdır. Afrika’da bulunan mikropların Amerika Birleşik Devletleri’ne çöl fırtınaları ile “otostop” yaptığı görülmüştür.

Çöl tozları, mikropları bir çok yere taşıyarak salgınlara neden olabilir. Menenjit gibi enfeksiyon hastalıklarının yayılımına neden olduklarına dair kanıtlar vardır. Ayrıca çöl tozlarının zarar verdiği solunum sisteminin koruyucu mukoza tabakası, akciğer dokusu, enfeksiyona daha açık hala gelir.

Çöl tozlarının mikropları taşırken, Corona gibi virüsler için tehlikeli olup olmadığı konusunda bilimsel bir çalışma ve kanıt olmadığı söyleniyor.

Çölde seni kimse görmez. Atalım bakalım bir avuç virüs. Bilimsel kanıt olacak mı görelim? Başka türlü bilimsel kanıt nasıl olur… Bunun için deney tabi iki yapılmaz. Akıl yürüterek ulaşamaz mıyız sonuca? Corona uçaklar ile oradan oraya yayıldı. Tüm uçaklar yere indi. Çöl fırtınası her yere ulaşıyor dünyada ve eşit dağılıyor. Anında görüntü yani. Virüs fırtına ile uzaklara uçar mı? Uçmaz mı? diye düşünmek yeterli bence. Benim fikrim uçar…


Yorumlar

“UÇAR” için bir yanıt

  1. […] Coronanın dünyada yere indirdiği tüm uçakların yeniden göklerde uçması dünya ekonomisi yönünden çok önemli. Biraz maliyet unsurları engel gibi gözüksede uçaklar yine sağlıklı uçarmı sorusuna gelince UÇAR… […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir