TATİL HAVUZ ve CORONA

yazar:

kategori:

Yüzerken, tatil yaparken, güneşlenirken corona bize bulaşır mı ? Önce yüzmeyi ele alalım.

BURUN GENİZ LAVAJI; Corona testi yaparken burun ve genizin arka yüzünden sürüntü örneği alıyoruz. İster havuz ister denizde yüzelim su ile ister istemez burun geniz lavajı oluyor. Test materyali bir şekilde suya geçer.

Bu test materyeli ne kadar süre suda canlı kalır? Bir başkası bu suda yüzerken burun geniz lavajı yapar mı? Klor virüsü öldürüyor da, tuzlu su ile virüs dezenfeksiyonu yapılır diye bir şey duydunuz mu? Havuz ya da denizde sosyal mesafe karadakinden daha fazla mı olmalı? Hangi kurallar geçerli? Gelin onları beraberce değerlendirelim.

Havuz ve Corona Virüs Alarmı

Virüse karşı, tuzlu su ile gargara yapılması veya burnu tuzlu su ile yıkamanın faydası olduğunu gösteren bir bilimsel kanıt olmadığı gibi aşırısının zararlı bile olabileceği söyleniyor. Deniz suyunun burun ve nazofarinks dediğimiz genzimizden geçmesinin sağlıklı kişiyi koruyacağına dair bir şey yok. Havuzların klorlanmasına gelince; Çamaşır sularında bulunan sodyum hipoklorit yani halk arasında bilinen adıyla klor, temas ettiği mikropların protein yapılarını bozar. Bu sayede bakteri ve virüsleri yok ederken sizi de tuvaletlerden yayılan hastalıklardan korumaya yardımcı olduğu bilimsel bir gerçektir. Havuzlarda kullanılan klor virüsün protein yapısını bozuyor.

havuz korona

Havuz ve denizde yüzerken sosyal mesafe kurallarını yeniden gözden geçirmekte fayda var. Neden? Özellikle denizde, mantık şu; Biz karada boy avantajını kullanıyoruz. 

İki kişi aynı boyda değilse mantığı gibi düşünün, hapşırıp öksürünce başın üstünden de gider boy farkı varsa, bu yüzden iki metrelik sosyal mesafeyi koruyoruz. Damlacık enfeksiyonu da en fazla bir saat havada kalır, o da en küçük partiküller. Damlacık enfeksiyonu ile yere dökülen virüsler solunmaz diyoruz. Suda yüzerken öyle mi?

  1. Sürekli burun geniz lavajı var.
  2. Denizde boy farkı da yok, başlar sadece yüzeyde.
  3. Denizde burun geniz lavajını daha uzağa götürecek akıntı problemi de var.

Su ile bulaşır mı?

Bu soruya cevap verirken suyun sindirim sistemine mi, solunum sistemine mi temas ettiğine bakmamız lazım. Su vücudumuzun en temel ihtiyacıdır. Yazın daha çok su tüketiriz. Bu virüs öksürmekle ve hapşırmakla geçiyor. Biz bunu önlemek için maske takıyor ve sosyal mesafeyi koruyoruz. Öksürme ve hapşırmada virüs sıvı içinde değil mi? İçtiğimiz bardağa garsonun, getirirken öksürdüğünü düşünelim. Üzerine öksürülen suyu içince solunum yolu yani burun ve nazofarinksle bir temas yok. Su direkt sindirim yoluna gider ve mide asidi üretiminde bir hastalık yoksa ya da mide ülseri yoksa, antiasit ilaç kullanmıyorsak mide asidi daha aşağıya geçmesine izin vermez. Verseydi korkunç bir şey olurdu. Çünkü coronanın en sevdiği ACE 2 reseptörleri vücutta en çok ileum ve jejunum, sonra safra kesesi, kolon, rektum, duodenum yani 12 parmak bağırsağında. Mideyi geçtiği anda en sevdiği yerler ile kucaklaşırdı.

Karaciğer bu enzim sıralamasında 14, akciğer 27. sırada. Solunum yolu ile bulaştığı için en çok akciğeri tutuyor. Mide asidi az değilse, ülser yoksa, içtiğimiz su ve yiyecekten geçmesi imkansız. Gıdaları yıkama sebebimiz eller ve bulaşırsa bu eli buruna götürmeme mantığı. Yoksa sindirim sistemi ile bulaşım değil. Peki yüzerken biz deniz suyu ve havuz suyunu yutup içmiyoruz. O olsa sorun yok. Mide asidinden geçemez. Ama tüm üst solunum sistemimizi yani burnumuzu, genzimizi bu su dolaşmayacak mı? Önce bunu değerlendirelim; Bu durum havuza daha fazla klor basmalarına sebep olacaktır ki bu da ayrı bir risktir.

Bu yaz istediğiniz kadar otellerde havuzlara girin ama bu hastalık bana bulaşmaz demeyin.

– Dr. Uçar ÇALLİ –

Ne Yapalım?

İmkanı olan kendi kişisel havuzunu kullansın, olmayan denizi tercih etsin. Tabii ki onun da şartları var. Bazı kişiler havuz iyidir, güzeldir diyebilir ama bu dönemlerde havuzda sosyal mesafe kuralı çok daha azdır. 

Zaten mikrop yuvası havuz ve kalabalık plajlarda tehlikeyi katlayacaktır corona illeti. Bir ihtimal tuzlu suda yayılma imkanı bulamayabilir ama kalabalık olmayan ve sosyal mesafenin korunduğu plajlarda. Lakin havuzların riskli olduğunu anlamak için alim olmaya gerek yok gibi. Üstelik çıkıp güneşlenirken havuz etrafında maske takıp korunmaya devam etmek ayrı bir konu.

Havuzlarda genellikle akşam saatlerinde klorlama yapılır. Bir kısmı havaya karışır bir kısmı suda erir. Ertesi gün insanlar havuza girdikçe su devri daimi olur. Klor oranı düşmeye başlar. Anında ölçüm yapmak ve klorlama gerekir.

Deniz suyunda corona virüsü ölür mü?

Deniz kirliliğini, biliyorsunuz dışkıdan geçen koliform bakteri basillerine bakarak ölçüyoruz. Bu basilleri öldürecek binlerce dezenfektan var ama deniz suyunda yaşıyor. Virüsü kesin öldüren bir kaç dezenfektan varken, Koli basili bile denizde yaşarken, burun geniz lavajı ile deniz suyuna geçen corona virüsü yaşamaz diyebilir miyiz? (Havuz ve Corona)

Bu mantık ve birtakım bilimsel verileri kullanınca;

  1. Havuz özel havuzunuz ise sadece, klor oranını ayarlayıp, mümkünse tek tek, güneşlenirken sosyal mesafeyi koruyup, 
  2. Deniz ise daha ıssız plajlarda insanlardan mümkün olduğu kadar uzak yüzmek, kalabalık yerlerde daha çok sırt üstü yüzmek gibi hep riski azaltıcı önlemler almak akılcı gözüküyor. Tabii ki güneşlenirken maske ve sosyal mesafe şart.

Yazın sivrisinek coronayı yayar mı?

ve güneş ve ısı artması bulaşı riskini azaltır mı? sorularına gelirsek; Sivrisinekler, Sindbis, Sarıhumma, Dang Humması, Zika, Batı Nil Virüsü, Sıtma başta olmak üzere bir çok hastalığın yayılmasından sorumlular. Sivrisinekler şimdi de Corona virüs nedeniyle vatandaşlarda endişe yaratıyor. Uzmanlar tarafından Corona virüs ile ilgili yapılan açıklamalarda yaz aylarının gelmesiyle beraber Corona virüs vakalarının azalacağı yönünde açıklamalar yapılırken, şu an yaz aylarının yaşandığı Avustralya’da Corona virüs vakalarının bulunması endişeleri artırıyor. Diğer yandan bazı uzmanlarda virüsün ısıya duyarlılığının tanımlanmamış olması nedeniyle virüsün etkisinin azalıp azalmayacağının belli olmadığını dile getiriyor. Uzmanların birbiriyle çelişen bu açıklamaları ise kesin bir sonuca varılamamasına neden oluyor.

Tatil yörelerimizde doğabilecek diğer sorunlar

Su sorunu, corona nedeni ile halkın daha çok su kullanması ile artabilir. Tabii ki yaz aylarında şehirler arası seyahatin yasak olup olmayacağı belirleyici olacak. 

Aynı şekilde küçük tatil yörelerinde sağlık sistemi o nüfusa göre planlanmış. Sistemi zorlayacak bir şey çıkmamasını umuyorum.

Tatil keyfinin başka riskli yönleri de, tur tekneleri, diskotekler, restaurant ve barlardaki sosyal mesafeler. Bu yerlerin salgının durumuna göre açılıp açılmayacağını zaman gösterecek. Turistlerin gelip gelmemesi ile bağlantılı, sosyal, ekonomik konuları ile farklı bir yaz sezonu geçirebiliriz.

Uçar ÇALLİ – 24/04/2020


Yorumlar

“TATİL HAVUZ ve CORONA” için bir yanıt

  1. Visitor Rating: 5 Stars

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir