Su Sebilleri ve Temizliği

Su sebilleri iş yerinde kullanılan içme suyunun servis edilmesini sağlayan araçlardan biridir. Hem sıcak hem soğuk suya kolayca ulaşabilmeyi sağlayan bu aletler kapalı bir sistemleri olması dolayısı ile suyunuzun dış etkenlerden etkilenmediği ve kirlenmediği araçlardır.

su sebilleri ve temizliği

İşyeri Hekimi olarak çalışan sağlığını korumak görevlerimiz arasında olduğundan bu konunun önemli olduğunu düşünüyoruz.

Su Sebilleri Temizliği

Her eşya ve aracın olduğu gibi su sebili temizliği de belirli aralıklarla mutlaka yapılmalıdır. Özellikle uzun zaman kullanılmamış olan su sebillerinin içinde kalan su kokuya ve kirlenmeye neden olabilmektedir. Her gün su içilen sebillerin dezenfektasyonu oldukça önemlidir.

Özel Firma Gerekir mi?

Sebil temizliği; özel olarak bu işi yapan firmalardan talep edilerek düzenli olarak yaptırılmalıdır. Çünkü su sebili temizliği için kimyasal temizleyicilerin kullanılması doğru bulunmamaktadır. İnsan sağlığına zararlı olmaları ve sebilin içyapısındaki karmaşıklıktan dolayı kolayca dışarı atılamaması nedeniyle kimyasal deterjan ve a dezenfektanlar tavsiye edilmez.

Bu özel sebil temizleme firmaları sebilleri genellikle ozon ile temizlemektedirler. Bunun için soluduğumuz havadan ozon üreten ve sebilin içine ileten bir sisteme sahip özel makineler kullanırlar. Ozonun insan sağlığına zarar vermeyeceğinden dolayı bu su sebili temizleme yönteminin en doğru yöntem olduğu düşünülmektedir.

Temizlik Yapılırken!!!

su sebili
 • Sebil temizliği yapan eleman ilgili kurum, kuruluş veya tüketiciye geldiği firma kimliğini göstermek suretiyle işine başlamalıdır.
 • Hijyenik olması açısından personel eline eldiven,başına bone takmalıdır. Öncelikle plastik parçalar sökülerek dezenfekte edilir.
 • Kazan içi temiz bir sünger ile dezenfektan sürülerek 5-10 dakika bekletilir.Bekleme esnasında sebilden sökülen plastik parçalar bol su ile durulanır.Daha sonra kazan içi sünger ile yıkanarak sebilin içerisindeki suyu arka sıcak su tahliyesi ve ön soğuk su musluğundan boşaltılır.Kazan içi temizlendikten sonra soğuk su borusu fırça ile dezenfekte edilip durulanarak yerine takılır.Bu işlemler bittikten sonra tekrar temiz su ile içerisi durulanarak musluklardan akıtılır. Diğer parçaları da takılır. Sonunda sebil kullanıma hazır hale gelmiştir.Bu işlem periyodik olarak 3 – 6 ay arasında yapılır.
 • İç temizlik için özel firmalardan hizmet alınamadığı durumlarda aşağıdaki gibi temizlik aşamaları uygulanabilir. Fakat en kısa zamanda konuda uzman bir firmadan hizmet alınması sağlanmalıdır.
 • Hijyenik olması açısından personel eline eldiven, başına bone takmalıdır.
 • 19 litrelik damacananın üçte ikisini su ile doldurulmalıdır. Bu kadar su için bir litre üzüm sirkesi uygun olacaktır. Üzüm sirkesi damacanaya boşaltılmalıdır.
 • Sebil üzerinde damacana yokken musluklarını kullanarak içinde kalan bütün suyunatılması sağlanmalıdır.
 • Hazırlanan karışımı içeren damacana sebilin üzerine oturtulmalıdır.
 • Su sebilinin fişi takılı ve çalışır haldeyken iki taraftan da muslukları açıp karışım halindeki suyun sebilin haznelerine dolması sağlanmalıdır.
 • Sebil bu halde yaklaşık olarak altı saat kadar kalmalıdır daim ettirilmelidir. Böylece su pınarının içindeki sirkeli suyun etkisi ortadan kalkmış olacaktır.
 • Bu işlemler sonucunda su sebili temizlenmiş bir halde tekrar kullanıma hazır olacaktır.

Su Sebilleri Temizliği Sonrası Dış Temizlik

 • Bu zaman zarfında aralıklarla bir miktar su akıtıp karışımın tamamının sebilin içinden geçmesi sağlanmalıdır.
 • İşlemi tamamladıktan sonra iki üç kez temiz su devir daimi yapılmalıdır.
 • Dış temizlik yapılırken cihazın fişi çekilmeli ve elektrik yükünün boşaldığından emin olunmalıdır.
 • Bu işlem için sirke kullanılması sağlıklı bir temizlik yapabilmek için en doğru yöntemdir.
 • Sirkeli ılık su karışımı hazırlanmalı ve bu karışım ile sebilin dış yüzeyi, muslukları bir bez yardımı ile iyice silip, temiz su ile durulanmalıdır. Damacananın yerleştirildiği bölümde yer alan ve kolaylıkla çıkarılabilen ve diğer plastik aksamlar yerinden sökülerek yine bu karışım ile iyice temizlenip, durulanmalıdır.
 • Tüm dış yüzey temizliği tamamlandıktan sonra bir müddet cihaz çalıştırılmadan kuruması beklenmelidir. Temizlik haftanın son iş gününde gerçekleştirilir ise kuruması ve tekrar kullanılması için yeterli süre sağlanacaktır.

Takip ve Kontrol

Su sebilinin iç temizliği üç ile altı ayda bir özel bir firmaya temizletilmesi tavsiye edilmektedir.

Özellikle soğuk su kısmında zamanla mikroplar oluşmakta ya da yosunlaşma olabilmektedir.

İç ve dış temizlikte kesinlikle kimyasal temizleyici tercih edilmemelidir. Üzüm sirkesi gibi doğal ve insan sağlığına zararı olmayan asitler kullanılabilir.

Buhar basınçlı temizleyiciler de aletinizin yapısını bozabileceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dış kısımları temizlenirken cihazın fişi çekilmeli ve bu şekilde temizlik yapılmalıdır.

Kaliteli su kullanımı sebilin temizliğini muhafaza etmekte yardımcı olacaktır.

İş yerindeki tüm su sebilleri nin temizlik ve bakımının ihmal edilmemesi ve periyodik olarak temizlettirilmesi gerekmektedir.

Su Sebili Temizlik talimatını bu linkten indirebilirsiniz.

Dr. Ahmet TATAROĞLU
İşyeri Hekimi
Yazı Ekleme: 08/11/2019
Güncelleme: 08/11/2019


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir