Ramazanda Güvenli Sürüş

Daha önceki yazılarımızda Orucun Beden Üzerine Etkilerini, Orucun Faydaları, Hangi Hastalar Oruç Tutabilir? COVID19 ve Oruç!, Çalışma Hayatı ve Oruç, Hangi Hastalar Oruç Tutmamalı, Kimlerin Oruç Tutması Önerilmez?, Hipertansiyonu olan Çalışanlar için öneriler, Ramazan ayında Uyku sorunu, Oruçlu iken sık karşılaşılan sorunlar, Ramazan Ayında Oruç Tutanlar için İSG Tedbirleri hakkında bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımda Ramazan ayında yollarda olan sürücüler için bir takım güvenli sürüş önerilerinde bulunacağım.

Mübarek Ramazan ayı, tüm dünyada Müslümanlar için özel bir aydır. Oruç ve namaz zamanıdır. Bu da sürücülere beraberinde bazı güçlükler getiriyor.

Oruç sürücü üzerinde dalgınlık, dikkat kaybı, aşırı sinir ve stress gibi etkilerinin yanı sıra halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, göz kararması, görüş açısı ve muhakeme yeteneğinin azalması gibi olumsuzluklar oluşturabilir. Orucun – açlığın olumsuz etkilerini göz önüne alarak daha dikkatli araç kullanmalısınız. Bu etkiler özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde artacaktır.

Uyku, dengeli beslenme ve şeker düşmesine bağlı oluşabilecek şikayetlerin bilinerek alarmda olunması, dikkat ve odaklanmada sorun oluşuyorsa hemen sağlık merkezine gidilmesi önemlidir.

Uyku düzeninizi mutlaka sahura göre ayarlayın. Normal uyku saatinizi 2 saat geri çekin ve günde 7-8 saat uyuyun.

Güvenli sürüş sırasında zinde olduğunuzdan emin olun.

YORGUNLUK halinde,

Reaksiyon süreniz yavaşlar.Bilinç algı azalır.Karar muhakemenizi ve vizyonu bozar.Kaza riskini arttırır.

Ramazanda birçok insan oruç tutar.  Oruç tutarken bazı insanlar kendini yorgun hisseder ve kan şekerinin düşmesine bağlı olarak konsantrasyonunu kaybeder. Bu da yaptığımız işlerin emniyetini ve kişisel emniyetimizi etkileyebilir.

Supervizörlerin ekiplerinde oruç tutan çalışanları, zinde oldukları ve görevlerini yerine getirmek için sağlıklı olduklarına dair yakından takip etmeleri gerekecektir.

Oruç tutan araç sürücülerine ve agır vasıta operatörlerine zinde oldukları ve tehlikelerin farkında olduklarına dair özel dikkat etmek gerekmektedir.

 • YORGUN VEYA UYKULU ARAÇ KULLANMAYIN. DİREKSİYON BAŞINDA YORGUNLUK TEHLİKEDİR.
 • Yoğun olan saatlerde ,Trafiğin sıkışık olduğu bölgelerde, Uzun sürüşlerde,Yalnız sürüşlerde, Gece sürüşlerinde, İftar saatine 1-2 saat kala daha dikkatli olunmalıdır.
 • İyi dinlenmiş olun Araç kullanırken,birkaç gün boyunca süren uykusuzluk, konsantre ve odaklanma kabiliyetinizi etkiler. Eğer yorgunluk, baş dönmesi ve ya halsizlik hissediyorsanız araç kullanmayın.
 • Kemerinizi bağlayın-Emniyet kemerinizi takın ve diğer yolcuların kemerlerini taktığından emin olun.Çocuklar ve bebekler için arkada,kemer,uygun ve güvenli koltuklar kullanın.
 • Defansif sürüşTehlikeli durumları sezerek bunları önlemek için, defansif sürüş tekniklerini kullanın. Tüm trafik ışıkları,kural ve düzenlemelerine uyun.,
 • Yavaşlayın Hızlı sürmeyin. Güvenli bir şekilde ulaşmak istiyorsanız,belirlenmiş hız limitlerine uyun.Bunun haricinde, hızınızı yol ve hava koşullarına göre ayarlayın.
 • Ramazan ayında trafiği oluşturan diğer sürücü ve yayaların daha aceleci, sinirli, bazen dikkat eksikliği içinde olabileceklerini varsayarak, daha sakin ve tetikte olunuz. Kesinlikle tartışmaya girmeyiniz.
 • Zamanınızı yönetin! Zaman baskısı altında araç kullanmamk için, zamanınızı planlayın. Uzun yolculuklarda max 2 saatte bir 15 dakika mola verin. Molayı araç dışında geçirin.
 • Takip mesafesine, hız limitlerine uyun.
 • Kavşaklardaki geçiş kurallarına ve tabelalara uyun.
 • Araçlarınızın kör noktalarında bir cisim veya canlının olmadığından emin olun.
 • Dikkatli ol Diğer sürücülerin her zaman ‘doğru’olanı yaptığını düşünmeyin.
 • Tüm aynaları kontrol et ve görsel olarak kontrol edin, onaylayın. Diğer sürücüler,kornalarını kullandığında dikkat edin. Her gün sürüşünüzü misyon edinin. 
güvenli sürüş

Yorumlar

“Ramazanda Güvenli Sürüş” için 3 yanıt

 1. […] için öneriler, Ramazan ayında Uyku sorunu, Oruçlu iken sık karşılaşılan sorunlar, Ramazanda Güvenli Sürüş, Ramazan Ayında Oruç Tutanlar için İSG Tedbirleri hakkında bilgiler paylaşmıştım. Bu […]

 2. […] için öneriler, Ramazan ayında Uyku sorunu, Oruçlu iken sık karşılaşılan sorunlar, Ramazanda Güvenli Sürüş, Ramazan Ayında Oruç Tutanlar için İSG Tedbirleri hakkında bilgiler paylaşmıştım. Bu […]

 3. […] için öneriler, Ramazan ayında Uyku sorunu, Oruçlu iken sık karşılaşılan sorunlar, Ramazanda Güvenli Sürüş, Ramazan Ayında Oruç Tutanlar için İSG Tedbirleri hakkında bilgiler paylaşmıştım. Bu […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir