Oruç ve Çalışmak

Oruç tutarken çalışmak, niyetliyken çalışmak, oruçluyken çalışmak, oruç tutarak çalışılır mı, tehlikeli işlerde çalışanlar oruç tutabilir mi, çalışan insan oruç tutar mı, oruç tutulmaması gereken işler, oruç tutmak, oruçlu oruçlu çalışılır mı?

Gün boyu çalışmak zorunda olan kişilerin bulundukları ortam, çalışma şekli, giydikleri kıyafet ve uyku düzeni oruç tutma sürecini kolaylaştıran ya da zorlaştıran faktörler arasında yer alıyor.

Sıcak havanın etkisi ile oruç tutan kişiler sağlık açısından bazı olumsuzluklar yaşayabilmektedir. Uzun süren açlık süresi sağlıklı kişide ciddi bir sağlık problemi oluşturmasa da kişinin metabolizmasını olumsuz etkileyebilir. Bu etkileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Kandaki trigliseridler artar,
  • Kan şekeri düşer,
  • Dikkat azalır,
  • Kan basıncı düşebilir veya yükselebilir,
  • Atletik performans azalır,
  • Halsizlik olur,
  • İş verimi azalır.

ÖĞLE UYKUSU KAN ŞEKERİNİN DÜŞMESİNİ ENGELLER

Oruç tutarken gün içerisinde “uyuma isteği” oluşması da doğaldır. Açlık hissiyle kan şekeri düştüğünden kişide uyuklama hali, halsizlik ve sinirlilik görülebilir. Kan şekerinin düşmesini engelleyebilmek için sahurda lifli gıdalara yer verilmesi bir önlem olabilir. Kan şekerinin düşmesinin engellenmesi ile gün içerisinde uyuklama hallerinin de önüne geçilmiş olunacaktır. Sahur ve iftarda tüketilen ağır, yağlı, acılı ve baharatlı yemekler de uykuyu kaçırabilir.

KRONİK HASTALIKLAR ORUCA ENGEL

Ramazan ayı boyunca bir takım sağlık problemleri, kronik rahatsızlıkları olan kişilerin oruç tutarken yaşayabileceği olumsuzluklar daha da artabilir. Hipertansiyon, diyabet, kalp, karaciğer ve böbrek hastalığı olanların ya da epilepsi, migren, mide, duodenum ülseri, kanser gibi kronik hastalığı bulunanların oruç tutması sakıncalıdır.

Ramazanda Oruç Tutarak Çalışanlar için >>>

Çünkü bu hastalıklar, genelde sık ve az yemek yemeği ve düzenli ilaç kullanmayı gerektirir. Gün içerisinde ilaç kullanma saatlerinde değişiklik yaparak oruç tutmayı düşünen hastaların ise mutlaka doktorlarına danışması ve doktorlarının izni ile dini görevlerini yerine getirmesi gerekir. Çünkü oruç tutmak, bu tür sağlık problemlerinin seyrini kötü etkileyebilir.

Böbrek taşı hastalığına yatkın olan kişilerde risk, oruç tutulan dönemlerde artabilir. Bu nedenle taş hastalığına yatkın olan kişilerin, iftardan sahura kadar bol sıvı almaları gerekir.

Ramazan ayı ile birlikte beslenme alışkanlıklarında da büyük değişiklikler olur. Ancak gün boyu süren açlığın etkisiyle iftarda boş mideye birden yüklenmek ya da sahurda acıkmamak için aşırı ve dengesiz beslenme yapmak doğru değildir.

Ey iman edenler!

Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.

(Bakara, 2/183-185)

Ramazan ayında da amaç, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmektir. Sahurdan hafif gıdalar tüketilmelidir. Tuzlu ve yağlı yiyeceklerden sakınılmalı, lifli gıdalar ve sıvı alımına özen gösterilmelidir.

Reflüsü Olanlar İçin Öneriler (Reflü: Mide içeriğinin ağıza gelmesi hissi)

Sahur sonrası yatıldığında baş yüksekte olmalıdır. Bu durum özellikle reflü rahatsızlığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Mümkünse reflü hastalığı gibi sorunları olan kişiler sahur sonrası yatmamalıdırlar. İftarda ise önce hafif bir çorba ile oruç açılmalı, namaz kılınacaksa kılınıp namazdan sonra iftar yemeğine yine devam edilmelidir. İftar yapıldıktan sonra tokluğun hissiyle oluşabilecek uyku en az yemekten 2 saat sonra olmalıdır. Oruç tutarken tamamen hareketsiz kalmak da doğru değildir. Hafif egzersiz ya da yürüyüşle kan dolaşımı kolaylaştırılabilir.

UYKU KALİTESİ NE ZAMAN NORMALE DÖNER?

Ramazan’da sahura kalkmak başta çalışanlar açısından uyku sürelerinin kısalmasına ve uyku düzeninin değişmesine sebep olacaktır. Uyku düzeninin değişmesi bazı hormonların ritminin (ACTH ve Melatonin gibi) bozulmasına neden olur. Uyku problemleri günlük hayatta uyum sorunlarına yol açar.

Oruç tutan kişilerin 24 saat içindeki toplam uyku sürelerini, Ramazan öncesindeki gibi tutmaya çalışması alınabilecek bir önlemdir. Ancak uyku açısından yaşanan bu tür problemler kalıcı bir bozukluk oluşturmadığından, uyku kalitesi oruç bittikten bir süre sonra normale döner.

SOĞUK SU İLE DUŞ ALIN, DIŞARI ÇIKMAYIN

Oruçlu iken zaten sıvı alımı yapılamayacağı için sıcak ortamlarda bulunmak, terlemeyi artırarak vücutta var olan suyun da kaybedilmesine ve buna bağlı olarak susuzluk hissedilmesine sebep olacaktır. Bunun sonucu olarak kanın akışkanlığı azaldığı için risk grubunda olanlarda damar tıkanıklığı gelişebilir. Bu açıdan bakıldığında kalp ve damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon yakınması olanların oruç tutması sakıncalıdır.

Bunun için aşırı güneşli ve sıcak havalarda sağlıklı kişilerin bile mümkün olduğunca dışarı çıkmaması önerilir. Ancak açık havada çalışmak zorunda olanların açık renkli, bol, pamuklu giysiler giymesi, geniş kenarlı şapka kullanması, baş ve yüzlerini sık sık soğuk suyla yıkaması ve imkânı olanların gün içinde duşa girmesi alınabilecek önlemlerdir.

Dr. Fatih Hakan ÇAM

Ekleme Tarihi: 29.05.2018
Güncelleme: 29.05.2018


Yorumlar

“Oruç ve Çalışmak” için 2 yanıt

  1. […] olanların oruç tutarken nelere dikkat etmesi gerektiği tek tek açıklamıştık. Ayrıca oruç tutup çalışmak zorunda olanlar için de öneri ve tavsiyelerimiz […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir