Kurban Bayramı & COVID19 & İş Sağlığı

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Pandemi süreci son sürat devam ederken çalışanlarımız bu mübarek günlerde kurbanlarını kesecek ve vazifelerini yerine getirmeye çalışacak. Maalesef kurban kesmek kolay bir iş değil ve beraberce elin taşın altına konması gerekecek süreçler yaşanacak.

İşyerlerimizde aldığımız o kadar tedbir sonrası, dini bir vecibenin yerine getirilmesi nedeniyle oluşak bir açık, tüm emeklerimizin boşa gitmesine neden olacak. Bu noktada proaktif bir yaklaşım sergileyerek alınması bayram sonrası işe dönüşlerde alınması gereken tedbirleri işyeri yöneticilerine hatırlatmak üzere bir mail paylaşmak/duyuruya çıkmak uygun olacaktır.

Kendi işyerim için hazırlamış olduğum maili sizlere paylaşıyor, faydalı olmasını umuyorum. alacağımız her bir tedbir işimizi daha sağlıklı yapmamızı sağlayacaktır:

kurban bayramı covid19

Merhaba,

Yeniden bir bayram havasına bürünmek ve heyecanını yaşamöak üzereyiz. Yarından sonraki gün mübarek Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanlarımızı keseceğiz, temkinli şekilde bir bayram geçirmeye çalışacağız. Umarım herkesin gönlünden geçtiği şekilde mutlu ve huzurlu bir bayram olur.

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci devam ederken geçireceğimiz bu bayramda özellikle canlı hayvan kesimi ve dağıtımı esnasında sosyal mesafenin korunamayacağını ön görmek gerekir. Bayram sonrası işe dönüşlerde muhtemelen Ülke genelinde olacağı tahmin edilen vakaa sayısı artışından etkileneceğiz. Diğer işyeri hekimleri ile yaptığımız istişare neticesinde bu noktada siz değerli yöneticilerimizin dikkatini çekerek, işyerimizde almış olduğumuz COVID19 tedbirlerinin bayram sonrası işe dönüşlerde çok daha “dikkatli” ve “titizlikle” uygulanması gerektiğini bu uygulamaların yapılıp yapılmadığını da “sıkı kontrol” ile “takip” edilmesi gerektiğini bildirmek istiyoruz.

Bayram sonrası 20 gün boyunca üzerinde ağırlıkla durulması gereken tedbirler:

  • İşe dönecek personellerden bayram sürecinde ateş, nefes darlığı ve baş ağrısı gibi grip benzeri semptom yaşayıp yaşamadıkları, COVID19 testi pozitif birileriyle yakın temasta olup olmadıkları sorgulanmalı, bu sorgulama neticesinde herhangi bir semptomu veya yakın teması olanların işe gelmeden önce bir sağlık kurumuna kontrole gitmeleri haber edilmelidir.
  • İşe girişlerde ateş ölçümlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için hiçbir çalışan atlanmadan, tek tek ve yavaş şekilde gerçekleştirlmesi, en ufak şüphede 10 dk bekletip sonra kontrol ateş ölçümü yaptıktan sonra çalışanların sahaya sokulmasını sağlanmalıdır. Şüpheli durumlar sahaya alınmadan sağlık kurumuna yönlendirilmelidir.
  • Yemekhane, soyunma odaları, tuvaletler, dinlenme alanları gibi ortak alanların işe dönüş öncesi ve vardiya aralarında mutlaka temizlenip “dezenfeksiyonu”nun yapılması gerekir.
  • İş saatlerinde sanki herkes COVID’liymiş gibi maske takılması ve sosyal mesafenin korunmasına azami özen gösterilmesi gerekir. Kurallara uymadığı tespit edilenlere başta “uyarı” olmak üzere gerekli disiplin süreçlerinin işletilmesi uygun olur.
  • Ofis çalışanlarının mümkünse bayramdan sonra home ofis çalışmaları, eğer ofise dönülecekse 21nci günden sonra kontrollü şekilde işe döndürülmeleri uygun olur.

Ayrıca, işe girişlerde yapılan ateş ölçümünün hem güvenlik görevlilerimiz hem de çalışanlarımızın sağlığını korumak adına öncelikle kol iç yüzünden, tereddütte kalındığı takdirde baştan ölçülmesinin uygun olacağı konusunda hekimlerce hem fikiriz. Güvenlik görevlilerimize talimat olarak bundan sonraki ateş ölçümlerinin el bileğinden (kolun iç yüzü) yapılabileceği talimatı verebiliriz.

Bu uygulamaların tüm işyerimiz genelinde ve hizmet veren firmalara da duyurularak, gerekli tedbirlerin alınması husularında desteklerinizi rica eder,

İyi bayramlar dilerim.

Saygılarımla,
Kind Regards,

Fatih Hakan ÇAM


Yorumlar

“Kurban Bayramı & COVID19 & İş Sağlığı” için bir yanıt

  1. Visitor Rating: 5 Stars

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir