Kronik Hastaların İşe Dönüşleri (COVID19 Sürecinde)

yazar:

kategori:

Kronik hastalar, Mart ayından bu yana işyerlerinden izole edilmişlerdi. Bunun nedeni aynı tarihte çıkan iki farklı genelge idi.

Birinci genelge İç İşleri Bakanlığı’nın İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik hastalığı olanların sokağa çıkmamalarını belirten genelgeydi. Bu genelgeye göre kronik hastaların sokağa çıktıkları tespit edilirse idari para cezası uygulanacaktı.

13 Mart’da Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ise kamuda görevli kronik hastaların idari izinli sayılması ile ilgili bir genelgeydi.

Özel sektör işyeri hekimleri olarak bizler bu süreçte sokağa çıkma yasağına tabii olan kronik hastalığı olan çalışanları tespit etmek ve bunları işverene bildirmekle yükümlü idik. Çalıştırılıp çalıştırılmaması sorumluluğu işverendedir, düşüncesindeyim. Biz sadece rehberlik görevimiz kapsamında, işverene riskleri bildirmekle yükümlüyüz.

28 Mayıs Cumhurbaşkanı Konuşması

Cumhurbaşkanımızın 28 Mayıs günü kabine toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamalarla, 1 Haziran’dan itibaren Kamuda çalışan kronik hastaların çalışabilme durumlarının ilgili kurumlarca karar verilerek hareket edilebileceğini bildirdi.

Bu durumla ilgili henüz (29.05.2020) bir genelge yayınlanmadı.

Özel sektör için ise bir durum açıklanmadı. Kanaatim, Mart ayında yayınlanan sokağa çıkma yasağı genelgesi iptal edilirse veya sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı bildirilirse Kronik Hasta olan çalışanların işe gelmelerinin önündeki engelin de kalkacağıdır. Bu durumda işveren bu çalışanların işe gelmelerini isteyebilir. İşe başlamadan önce “işe dönüş muayenesi” talep edebilir!

Kronik Hastaların İşe Dönüşleri

işe dönüş formu

Kronik hastaların işe dönüş işlemlerinin nasıl olacağı ile ilgili daha önce sitemizden de yazmıştık. Bu konuyla ilgili 22 Mayısta yaptığımız toplantıda bu sürecin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili detaylı bilgiler vermiş ve formlar paylaşmıştık! (TOPLANTI ÖZETİ ve FORMLAR)

Burada da kısaca anlatmak gerekirse;

Kronik hastaların işe dönebilmeleri için öncelikle sokağa çıkma yasağının kalkmış olması gerekir.

Yasak kalktıysa işe dönmeden önce tüm çalışanların doldurmasını istediğimiz şu anketin doldurularak değerlendirilmesi uygun olur! (Bu anketin nasıl değerlendirileceğini bu yazımızda paylaşmıştık)

İkinci husus, kronik hastaların basamaklandırılarak işe başlatılması için hastalık risk değerlendirmelerinin yapılması gerekir. Bu basamaklandırma da hastalığının ne olduğu, hastalığının ne durumda olduğu ve hastalığının COVID19 nedeniyle ciddi anlamda engelleyip engelleyemeyeceğinin tespiti gerekir.

Dolayısıyla, astım, KOAH, DM, HT… gibi hastalıkların değerlendirilmesi; bu hastalardan diyelim ki Hipertansiyonu olanların da genel durumunun değerlendirilmesi gerekir. Regüle HT, işine dönebilir ancak tansiyonu yüksek seyredenlerin mutlaka ilgili uzmana yönlendirmek gerekebilir.

İşe dönecek çalışanlar belirlendikten sonra İşe Başlayacak Tüm Kronik Rahatsızlığı olan çalışanlar için şu prosedür işletilmeli:

Bu süreçlerle ilgili şu formlar kullanılabilir:


Yorumlar

“Kronik Hastaların İşe Dönüşleri (COVID19 Sürecinde)” için bir yanıt

  1. […] Mayıs ayı sonrasında 2020 Haziranının başında Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaparak bu riskli grupların işe dönmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu ve işe dönüş sürecini başlattı. Ancak kısa çalışma ödeneği devam ettiği için bir […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir