Dr. Fatih Hakan ÇAM

Merhaba,

Ben Dr. Fatih Hakan ÇAM. İşyeri hekimiyim.

İş sağlığı üzerine hazırladığım bu sayfalarda hem işveren hem çalışan hem de işyeri hekimlerine yönelik faydlı olacağına inandığım bir takım paylaşımlar yapmaya çalışıyorum.

Bu uğraşım esnasında destek olmak isteyen herkese söz hakkı verebilirim.

İş Sağlığı veya iş hayatındaki sağlığınızı ilgilendiren bir soru sormak istiyorsanız bu sayfadan iletebilirsiniz.

Kısa Özgeçmişim

GATA Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki çeşitli birlik ve kurumlarda hekimlik ve yöneticilik faaliyetlerinde bulundum. 2009 yılında TSK adına UNIFIL (Lübnan) 6 ay ve 2011 yılında NATO Afganistan’da 8 ay çalıştım.

2013 yılında işyeri hekimliği belgesi aldım ve yine aynı yıl Milli Savunma Bakanlığı adına açılan İş Müfettişliği sınavında başarı göstererek 2014 yılında MSB adına İş Müfettişliği görevine atandım.

2014 – 2016 yılları arasında MSB İş Müfettişi olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 2nci maddesi 2nci Fıkrası a bendinde hariç tutulan (Kanuna tabi olduğu ifade edilen) Askeri İşyerlerinin ilgili Kanun hükmünde denetimi, ÇSGB ve/veya SGK tarafından talep edilen İş Kazası ve Meslek Hastalıkları ile ilgili soruşturmaların yürütümü ve raporlanması konularında görev aldım.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güğvenliği Kanunu – Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri …

İş Sağlığı ve Meslek Hastalıkları uygulamaları, eğitimleri ve diğer faaliyetlerini sahada yürütmek üzere 2016 Ocak ayında kendi rızam ile görevimden ayrıldım.

Halen özel ve resmi kurumlara iş sağlığı ve uygulamaları; meslek hastalıkları soruşturmaları ve İSG kapsamında verilmesi gereken eğitimler konusunda hizmet veriyorum. Aynı zamanda 2018 yılından bu yana İstanbul Adliyesine kayıtlı Bilirkişilik yapmaktayım.

Ergometri.com isimli internet sitem ve bağlı sosyal paylaşım hesaplarımdan edindiğim tecrübeleri bu konuya ilgi duyan İSG profesyonelleriyle paylaşmayı hedefliyorum. İş sağlığı alanında mevzuatta çelişkiye düştüğümüz, eksiklik olarak değerlendirdiğimiz bir çok konuyu burada tartışmaya açarak ortak bir paydada buluşmayı umuyorum.

Bu sitenin işyeri hekimliğine yeni başlayan meslektaşlarıma, iş sağlığı alanına ilgili kendini geliştirmeyi düşünen işveren, yönetici ve insan kaynakları uzmanlarına yol gösterici bir rehber olmasını diliyorum.

Sitedeki yazılarım

Siz de bu alandaki görüş ve önerilerinizle, ve iş sağlığı alanındaki aklınıza takılan sorularla siteye destek sağlamak için bu sayfadan iletilerinizi gönderebilir, siteyi sosyal ağlardan da takip edebilirsiniz: