Covid-19 Testleri

Aylardır tüm dünyayı sarsan Covid-19 vaka yönetimi ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan algoritmalara göre yapılmaktadır. Olası vaka sorgulama kılavuzuna göre tespit edilen şüpheli hastalardan alınan laboratuar ve radyoloji tetkiklerinin sonucuna göre tanı testi olarak PCR testi uygulanmaktadır. Bu yazımızda Covid-19 testleri olan PCR Testi ve antikor testlerinden bahsedeceğiz.

PCR TESTİ:

PCR Testi virüsün genetik materyalini yani Covid-19 RNA’sını tespit ederek, virüsün varlığını ortaya koymaya yarayan bir testtir. Numuneler nazofaringeal yıkama örneği ya da nazal ve/veya orofaringeal sürüntü şeklinde alınır.

Nasal ve faringeal sürüntü örneği alınışı

Her ne kadar teorikte PCR Testinin doğruluğu %100 olsa da aşağıdaki durumlardan birisi söz konusu olduğunda enfekte kişilerde negatif sonuç alınabilir:

  • Hasta materyalinin çok az olduğu kalitesiz örnek,
  • Örneğin enfeksiyonun çok erken ya da geç evresinde alınması,
  • Örneğin uygun bir şekilde işlenmemesi ve gönderilmemesi,
  • PCR inhibisyonu veya virüs mutasyonu gibi testin doğasında bulunan teknik nedenler,
  • Covid-19 virüsünün semptomatik ve asemptomatik vakalarda dalgalı saçılım göstermesi.

COVID-19 enfeksiyonu şüphesi yüksek olan bir hastadan negatif sonuç elde edildiğinde, özellikle sadece üst solunum yolu örnekleri toplanmış ise, mümkünse alt solunum yolu örneklerini içeren ek örnekler alınmalı ve çalışılmalıdır.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış Covid-19 Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları Listesi’ne aşağıdaki resime tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ANTİKOR TESTİ:

Antikor testleri serolojik testlerdir. Virüsle karşılaşan kişide virüse karşı oluşan antikorları tespit eder. Kan örneği ile çalışılan testlerdir. Virüse karşı vücutta iki tür antikor oluşur. Virüse karşı ilk oluşan antikor IgM’dir. 6-7 günden sonra başlamakla birlikte hastaların çoğunda antikor pozitifliği
belirtilerin başlamasından 10 gün sonra gelişmektedir.

IgG ise virüse karşı bağışıklık oluştuğunun göstergesidir. Tespit edilen antikorların bağışıklık sağlayıp sağlamadığı ve ne kadar süreyle tespit edilebileceği (IgG) bugün için kesin belli değildir.

Antikor Testi

Farklı güvenilirlik seviyeleri olan 13 antikor testi FDA’den onay almış durumda ve bu testlerin güvenilirliklerini yükseltmek için çalışmalar devam ediyor.

Antikor testlerinin güvenilirlik değerleri

Covid-19 testleri ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. Halihazırda Covid-19’a karşı oluşan bağışıklığın kalıcılığı tam olarak bilinemediği için ve yanlış pozitif sonuç riskinden dolayı bu testlere güvenerek tedbiri elden bırakmamalı ve bulaşa yönelik tedbirlerden vazgeçmemeliyiz. Sosyal mesafe (>2 m) yi koruyarak , Kişisel Hijyene (el yıkama/el dezenfektanı) dikkat ederek ve ellerimizi ağız, burun ya da gözlerimize temas ettirmeyerek kendinizi koruyabilirsiniz.

Kaynak:

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberi

https://www.fda.gov/medical-devices/emergency-situations-medical-devices/eua-authorized-serology-test-performance


Yorumlar

“Covid-19 Testleri” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir