Eyvah, İşyerimde Koronavirüs (Covid-19) Var!!!

COVID-19 kapımzıda! Şu an yok ama işyerimizde çalışanların birinde Koronavirüs tespit edildiği zaman neler yapılması lazım, ne tür önlemler alınmalı, bu yazımızda bahsedeceğiz.

Güncellendi: 27/03/2020

Bu yazıyı yazdığımda henüz Ülkemizde Korona yoktu. ancak şu an vakaa sayısı 1500ü geçmiş durumda. Hastanelerimizde Kroonavirüsü ile mücadele yöntemleri belirlenerek bir sistem oturtulmaya çalışılıyor. Bu nedenle yazının güncellenmesi gerekliliği doğmuştur.

Bu yazıyı eklediğim tarihten bu yana Koronavirüsüne karşı yapılması öngörülen bir çok eylem planını bu sayfada yayınlamıştık.

Siteye eklenen yazılar da şu şekildedir:

COVID-19 için İşyerinde Yapılması Gereken Hazırlıklar >>>

Salgın ülkemize de yayılmışken işyerinde ve kişisel olarak alınması gereken tedbirleri belirleyip koruyucu aksiyonlarımızı almaya çalışıyoruz. Olayın bir diğer ürkütücü boyutu ise tüm bu alınmış olan tedbirlere rağmen işyerimizde çalışanların birinde Covid-19 tespit edilirse ne yapılması gerekir? sorusudur!

covid-19

Covid-19 tespit edilirse

İşyerinde, çalışanlar arasında kimin Covid-19’a yakalandığını ilk etapta bilemeyiz. Diğer bir değişle Covid-19 enfekte biri işyerinde gayet olağan haliyle elini kolunu sallayarak geziyor olabilir!

Ta ki inkübasyon (virüsün vücut içinde hastalık yapacak kadar çoğalması için geçen süre, kimi bireyler için 2 – 3 gün yeterli iken, kimi bireyler için 15 – 20 günü bulabilir.) süresi bitip hastalığı tespit edilene kadar. İşte bu sürede aslında vücudunda var olan Covid-19 yakın temasta bulunduklarına bulaştırdı.

COVID19 Tanısı

İşyerinde şüphelendiğiniz bir vakaayı hastaneye gönderdiniz ve tetkikleri yapıldı:

Hasta COVID olarak düşüldüyse tedavi uygulanacaksa hastanede izole ediliyor. Tedavi düşünülmediyse evine gönderilip izole ediliyor.

Yanlız hastaneye başvurduktan sonra COVID testi planlandıysa sonuçları 48 saat sonra gelebiliyor. Bu süreçte hastane durumu COVID müspet olarak takip ediyor. Test negatif çıkarsa kişi hayatına geri dönüyor. Test pozitif çıkarsa hastadan aldıkları yakın temaslıları tek tek arayarak bilgi veriliyor.

Bu iki günlük süreçte yapılması gerekenler/tedbirler de aynı COVID + çıkacaklardaki gibi olması gerekir.

Bir şekilde Covid-19 enfekte olduğu tespit edilen bir çalışan varsa; (bu tespit referans hastaneler tarafından yapılabilir.)

Covid-19 İş Kazası olarak mı bildirmek gerekir? >>>

Olası/Kesin vaka ile teması olanlar evde izole edilerek 14 gün süreyle izlenir. Bu sürede kişisel kanaatim çalışanlar işe gitmemelidir.

COVID-19 enfeksiyonu için doğrulama sürecindeki vakalar ile yakın temas edenler, temas ettikleri hastanın numune sonucu;

  • negatif ise izlem sonlandırılır;
  • pozitif gelirse izleme 14. güne kadar EVDE devam edilir.

Evde izlenen temaslılar İl Sağlık Müdürlüğü tarafından telefonla takip edilmelidir.

Temaslı izlem süresini mümkünse evde geçirmesi uygundur.

Başka kişi/kişiler ile aynı ortamı paylaştığı (ev, sokak, hastane vb.) zaman tıbbi maske takmalıdır.

Ev halkına bulaşma riskini önlemek için evde takipli hastalar mümkünse evindeki diğer kişilerden farklı bir odada, mümkün değil ise iyi havalanan bir odada oturmalı, diğer kişilerden en az 1 metre uzakta olmalıdır ve tıbbi maske takmalıdır, maskenin nemlenmesi halinde yenisi ile değiştirmelidir.

Eve, ziyaretçi kabul edilmemelidir.

Temaslının ev içindeki hareketi sınırlandırılmalı; tuvalet, banyo gibi ortak kullanılan alanlar iyi havalandırılmalıdır.

Temaslı, kişisel eşyalarını başkaları ile paylaşmamalı, ev halkının bardak, tabak, havlu gibi eşyalarını kullanmamalı; eğer kullanması gerekirse bu eşyaları iyice su ve sabunla yıkamalıdır. Vakanın kullandığı kıyafetler 60-90°C’de normal deterjan ile yıkanmalıdır.

Banyo ve tuvaletler günde en az bir kez sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırmada) (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenir.

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberi’nden (25/02/2020)

Covid-19 için El Dezenfektanları ve Kullanımları >>>

Dr. Fatih Hakan ÇAM

Güncelleme: 03/03/2020


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir