Prostat Kanseri ve Erken Tanı

Her geçen yıl yaygınlaşan kanser türleri arasında prostat kanserinin de bulunması, erkeklerin bu hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını zorunlu kılıyor. Çünkü bu kanser türünde erken tanı hayati önem taşıyor. Tanı konabilmesi için de 40 yaşın üzerinde olan erkeklerin düzenli olarak kontrollerini yaptırması öneriliyor. Çünkü prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser olma özelliğini de taşıyor.

Bu kanser türü maalesef erken zamanlarda belirti veren bir kanser değil. İşte bu nedenle düzenli kontrollerin önemi çok daha fazla artıyor. Bir belirti göstermediğinden hızla ilerliyor ve kısa zamanda ikinci ya da üçüncü evrede tanı konabiliyor. Elbette bu durum beraberinde tedavi sürecinin uzamasını ya da tedavideki başarı oranının düşmesi gibi sorunları getiriyor.

Prostat Kanserinin Belirtileri Neler?

Bu kanserin en yaygın belirtisi idrar yapmada güçlük çekmek oluyor. Aynı zamanda geceleri sıklıkla idrar yapmak da yine prostat kanserinin belirtileri arasında yer alıyor. İlerleyen evrelerde idrarda ya da meni içerisinde kan görülmesi de sık yaşanan belirtilerdendir. Bununla birlikte idrar yollarında tıkanma hissi ve idrar yaparken yanma hissinin oluşması belirtiler arasında mevcut. Bu belirtilerden sadece birinin dahi görülmesi halinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Ediliyor?

Bu kanserin tedavi protokolü belirlenmeden önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Hastanın kaç yaşında olduğu, hastalığın hangi evrede olduğu ve aynı zamanda patolojik özellikleri, PSA düzeyi gibi unsurlar dikkate alınarak hekim tarafından tedavi şekline karar veriliyor. Kimi durumlarda hastanın hangi tedaviyi tercih ettiği de hekim tarafından dikkate alınabiliyor.

Bu tedavi yöntemleri aktif izlem, ışın tedavisi, cerrahi müdahale, hormon tedavisi ya da kemoterapi olabiliyor. Aynı zamanda ilaç kullanımı ile de tedavi uygulanabiliyor. Önemli olan erkeklerin belirli bir yaştan sonra tetkiklerini her yıl yaptırmaları ve erken tanı şansını kaçırmamalarıdır. Prostat kanserine dair çok daha fazla bilgi almak için Acıbadem Hastanesi web adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu adreste özellikle belirtiler ayrıntılı bir şekilde aktarılıyor. Tedavi ve tetkiklere dair de pek çok bilgiye erişmek mümkün.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.