Peygamber Sünneti (Hipospadias) Vakalarının Artmasına Çevresel Faktörler ve Çevre Kirliliği de Neden Olabiliyor…

Yaygın bilinen adıyla Peygamber Sünneti (Hipospadias) vakalarının sayısında son yıllarda artış gözleniyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şafak Karaçay, bu artışın en önemli nedeninin çoklu çevresel faktörler ve çevre kirliliği olduğunu söylüyor.

 

 

 

Nedeni tam olarak bilinmeyen ve doğumsal bir sorun olan hipospadias, çocuğun hem üreme hem de boşaltım fonksiyonlarını sağlıklı sürdürebilmesi için tedavi edilmesi gerekiyor. Peygamber sünneti bulunan çocuklarda idrar deliği açılması gereken yerden daha altta bir noktaya açılıyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şafak Karaçay, bu çocukların ilk 6 ay ile 1 yaş arasında tedavilerinin mutlaka yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

 

 

 

 

ÇEVRESEL FAKTÖRLER ETKİ EDİYOR

 

 

Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik faktörlerden annenin gebelik dönemindeki beslenmesine kadar pek çok faktörün etkili olduğu düşünülüyor. Doç. Dr. Şafak Karaçay, özellikle son yıllarda çoklu çevresel faktörlerin önem kazandığını belirterek şu bilgileri veriyor:

 

“Genetik faktörlerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Ancak tek bir gen veya bölge saptanamadığı için genetik geçiş hala şüpheli bir konu. Çoklu çevresel faktörler bu konuda daha baskın gibi görünüyor. Zira hipospadias ve benzeri birçok gelişimsel bozukluğun yıllar içinde sayıca artış gösterdiği gözleniyor. İtalya’da 27 yılı kapsayan ve son verileri 2009 yılına ait olan çalışmada hipospadias görülme sıklığının Avrupa ve Amerika’da yüzde 2.4’ten yüzde 5.2’lere ulaştığı, yani iki katından fazla artış gösterdiği bildirildi. Ülkemizde ve dünyada artış gösteren pestisit olarak adlandırılan zirai zehirler, yüksek soya tüketimi, besinlerle alınan fito östrojenler, hamilelikte hormonal dengeyi bozarak hipospadias ve penise ait diğer şekilsel bozuklukların gelişimine katkıda bulunuyor.”

 

 

 

 

HAMİLELİKTE DOĞAL BESLENMEDEN KOPMAMALI

 

 

Günümüzde tükettiğimiz gıdaların işlenme ve elde edilme teknikleri, ne yazık ki beslenmede doğaldan koptuğumuzu işaret ediyor. Hamilelik döneminde, doğal beslenmek, işlenmiş gıdalardan uzak durmak ve düzenli hekim kontrollerine giderek hekimin önerdiği vitamin desteklerini kullanmak önem taşıyor. Ayrıca, hekim kontrolünde olmadan ilaç kullanmaktan da kaçınmak gerekiyor.

 

 

 

PEYGAMBER SÜNNETİ’NE KISIRLIK DA EŞLİK EDEBİLİYOR

 

 

Hipospadias için doğumda sünnetli ya da yarı sünnetli gibi görünen bir penisin, genellikle ilk belirti olduğunu belirten Doç. Dr. Şafak Karaçay, sözlerine şöyle devam ediyor: “Penisin 3 temel sağlık işareti, idrarı normal boşaltma, kozmetik görünüm, üreme ve cinsel ilişkiye girme fonksiyonlarının yeterli olmasıdır. Bu üç özellikten en az birini bozabilecek bir hastalık mutlaka düzeltilmelidir. Erkekte idrar tüpü, aynı zamanda spermleri de taşıyan kanal olduğu için bazı durumlarda hipospadiasa kısırlık da eşlik edebilir. Bu nedenle hipospadias görülen çocuklarda da, kozmetik, üreme ve boşaltım işlemlerinin olabilecek en iyi düzeye ulaşabilmesi için cerrahi tedavi uygulanır. İdrar tüpü ve deliği düzeltilip olması gereken yere taşınırken, dönüklük eğiklik gibi penisteki şekilsel bozukluklar da düzeltilir.”

 

 

 

AMELİYAT SONRASI DÖNEME DİKKAT

 

 

Tedavinin sağlık ekibi ve aile arasında gerçek bir takım oyunu gerektirdiğinin altını çizen Doç. Dr. Şafak Karaçay, ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda şunları anlatıyor:

 

“Bebek ya da çocuğun enfeksiyondan korunması en temel ilkedir. Bununla birlikte mini travmalardan korunma, idrarın bir sonda aracılığı ile akımının sağlanması ve hijyen dikkat edilmesi gereken konulardır. Zor olmayan bu talimatlara dikkat eden ailelerde genellikle ek bir problem yaşanmamaktadır.”

 

 

 

 

Bilgi için;

 

Özlem İslam

 

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kurumsal İletişim

 

[email protected] 568 28 96

 

 

 

Utku Şentürk

 

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kurumsal İletişim

 

[email protected] 928 95 64

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.