İdrar Kaçırma için Onaylı İlaç: Oxytrol

oxytrolFDA, Oxytrol kadınların en sık karşılaştıkları problem olan idrar kaçırma (üriner inkontinans) hastalığı için OTC (ilaç dışı) olarak onayladı.

FDA (U.S. Food and Drug Administration: Amerika İlaç ve Besin Onay Merkezi, tüm dünyada kabul gören, ilaçların insanların kullanımı için uygun olup olmadığına karar veren merkez!), 18 yaş ve üstü idrar kaçıran kadınların kullanabileceği bir ilaç olan Oxytrol’ü, reçetelemeden kullanılabileceğini onayladı. Oxytrol’ü erkekler sadece reçeteli kullanabilecek.

Hiperaktif mesane, idrar torbasının olması gerekenden daha sık kasılmasıdır. Bu durum sık sık idrar kaçırmaya (üriner inkontinans), aniden idrara sıkışma hissine ve acil idrar yapma ihtiyacına neden olur. Kadınlarda daha çok görülen bu rahatsızlığa karşılaşma oranı yaşla birlikte artar.

Oksitrol içeriği oksibutinin‘dir. (oxybutynin) Oksibutinin bir antikolinerjiktir. FDA, aAntikolinerjik sınıftan bir ilacı ilk kez idrar kaçırma rahatsızlığı için OTC (over the counter: reçetesiz raflarda satılabilir) olarak kabul etti.

Bu ilaç bir bant olarak satılacak. 4 günde bir cilde yapıştırılacak. Bant cilde günlük 3.9 miligram oksibutinin salınımı yapacak.

oxtryl

Onay veren FDA Merkezi İlaç Araçtırma ve Geliştirme Merkezinden, İlaç 4ncü Aşama Geliştirme Ofis Yardımcısı Shaw Chen, M.D., Ph.D., ilacın aktif mesane tedavisinde güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu belirtti ve ilacı kullanacak kadınların kullanım talimatlarını dikkatli şekilde okumaları ve her hangi bir etki görmedikleri durumda doktorlarına danışmaları gerektiğini söyledi.

Oxytrol, aktif mesane tedavisinde OTC olarak önerilmeden önce 5000 hastada denenmiş ve hakkında 9 çalışma yapılmıştır. Tüm çalışmalarda ilacı kullananlar bilgilendirilmiş ve ilacın uygun olup olmadığı ile ilgili görüşleri alınmıştır.

Yan etki olarak yapışma yerinde hassasiyet ve cilt tahrişi yapabildiği gözlemlenmiştir. Ağız kuruluğu ve kabızlık da tespit edilmiştir.

İdrar kaçırma sorunu olan özellikle yaşlı kadın hastalar için sevindirici olan ilacın doktor tarafından reçetelenmesine gerek kalmaması. Tetkikler ve muayene için uğraşmadan OTC ürünleri satan herhangi bir yerden alınarak kullanılabilecek bu ürün tedavinin hızlanmasına faydalı olacak. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki bu ilacı kullanacak bayanların ilaçtan fayda görmemesi veya beklenmedikleri bir durumla karşılaşmaları durumunda mutlaka doktorlarına müracaat etmeleri gerekir.

Aynı etkiyi gösteren ve reçetelenebilen diğer ilaçları doktorunuz kontrolünde almanızı öneririz. Bu ilaçlar: fesoterodine (Toviaz), solifenacin (Vesicare) and tolterodine (Detrol).

İlaç tedavisi yanında bu rahatsızlığın tedavisi için mesane ve pelvik kaslar çalıştırma egzersizleri yapmanız önemlidir. Akupunktur bir diğer tedavi seçeneği olarak aklınızda bulunsun.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.