Yeme Bozuklukları

doktor oneri

Anoreksiya Nervoza:

Aşırı zayıf olma isteği ve kendini kilolu bulma sonucu yemek yememe, aşırı kilo verme durumudur. Aşırı kilo kaybına bağlı sağlık sorunları olur. Yağ dokusu kaybına bağlı adet görememe, beynin beslenme bozukluğuna bağlı unutkanlık, bilişsel sorunlar, aşırı halsizlik olabilir. Gelişen sağlık sorunlarına ve aşırı zayıflamaya rağmen kişi kendini sürekli şişman bulur. Gerçeği değerlendirme bu alanda bozulmuştur. Tedavi edilmeyen vakalar ölümle sonuçlanabilir. Tedavisi zordur, ilaçlar ve psikoterapi bir arada uygulanır, çoğu vakada genel durum kötüleşirse hastaneye yatış gerekebilir. Tedavide bireysel terapi yanı sıra aile terapileri de gerekebilir.

Bulimia Nervoza:

Kilolu olduğunu düşünme ile kilo verme gayreti ve aşırı yeme atakları bir aradadır. Aşırı ve tıkınırcasına yeme atakları sonrasında yoğun bir bunaltı, pişmanlık ve üzüntü olur ve kişi kusarak ya da aşırı egzersiz yaparak yediklerini çıkarma ve harcama çabasına girer. Hasta zayıf, kilolu ya da normal olabilir. En büyük sorun kilo değişiklikleri ile değil kusmaya bağlı elektrolit kayıpları ile ilişkilidir. Tedavide psikoterapi, ilaç tedavileri bir arada kullanılır.
Yeme Bozukluklarının oluş nedenleri arasında en önemlilerinden bazıları günümüzün moda anlayışı, medyanın zayıflığı kışkırtması ve dış görünüme verilen aşırı önem vardır. Bu bakımdan yeme bozuklukları toplumsal bir sorun olarak kabul edilebilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.