Mutlu Düşünün Mutlu Olun !

Yanıtı çok basit . Olumsuz her düşünceyi olumlu bir düşünceyle değiştirerek. Her gece, sakin ve karanlık odanızda yatağınıza uzandığınızda bu alıştırmalan yapmaya başlayın.

Aklınıza kötü bir düşünce geldiğinde (hayal kırıklığı, kıskançlık, korku, kin gibi) HAYIR deyin. Aklınıza daha mutlu bir olayı getirmeye gayret edin. (Çocuğunuzun gülümsemesini, aldığınız bir armağanı, tatiliniz için bir proje, iyi bir anı gibi) Kötü düşüncelerin yerini alacak binlerce iyimser düşünce vardır.

Bir gün yorgunluktan bitmiş ve sinir krizi eşiğine varmış bir kadınla karşılaştım. Bu kadın akşam yatağına uzanınca büyük bir mağazadan alış veriş yaptığını, istediği her şeyi aldığını düşlemeye başlarmış.Uzun uzadıya incelediği elbiseleri, kürkleri, parfümleri, mobilyaları, mücevherleri, ayakkabıları eve nasıl taşıyabile ceği düşüncesi benliğine hakim olduğunda, tüm sıkıntı larından kurtulduğunu hissedermiş. Bazen de “yağlama” işlemini bitirmeden uykuya daldığı olurmuş.

Sîz hayal kırıklığına uğradığınızı hissettiğiniz anlarda “benzer düşünceler” üretmelisiniz. Kara düşüncelerinizden sıyrılmak için daha görkemli imgelere gereksinme duyarsanız, bir film çevirdiğinizi, televizyonda bir yarışma programını kazandığınızı, Meksika ya da Japonya’ya yolculuk yaptığınızı, Akapulko’da lüks bir otele yerleştiğinizi, ıssız bir adada tek başınıza kaldığınızı olabildiğince uzun bir süre boyunca tam ayrıntılarıyla düşleyin. Önemli olan huzursuzluğunuzu tümüyle ortadan kaldıracak ve moralinizi yükseltecek konular düşünmektir.

Öylesine ki, bulduğunuz imgeler mantık kapsamına sığmasa bile… Neden mi? Çünkü böylelikle düşüncelerinizi denetim altında tutmaya, sıkıntılarınızdan kurtulmaya alışırsınız. Aslında birçok durumda, sorunlar sandığımız kadar büyük değildir. İyimserlik ve özgüvenle sorunların üstesinden kolayca gelinebilir.

Sorunlarınız olduğu zaman olabildiğince kısa bir süreç içerisinde daha mantıklı ve daha cesaretli bir şekilde çözmeye gayret edin. Sürekli olarak onları düşünmeyin.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.