Mevsimler ve Depresyon Sorunu !

Beslenme ve uyku düzenine özen gösterilmesi, dengeli beslenilmeli özellikle C vitamininden zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesine ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmak kaydıyla sıvı tüketiminizi artırın. Sonbahar depresyonuna girmemek için enerjinizi artırın. Güneş ışınlarının daha az olduğu kış ayları, depresif duyguların artmasına sebep olur.

Kısaca Yaz mevsiminin doğa ile birlikte insanlarında yaşam bulduğu bir mevsim olmaktadır. Yazın yaşanan tüm bu canlanmanın tam aksine sonbahar ve kış döneminde tersine bir dönem yaşanır. Bu da yeşeren bitkilerin solmasına kurumasına sebep olurken insan psikolojisi de bundan etkilenir. Gündüzler kısalmaya, güneş yüzünü daha az göstermeye, sıcaklığın düşmesine, doğadaki yeşil yerini sarıya bırakmaya başlar.

Bu mevsim halk arasında ‘Hazan’ olarakta bilinir.

mevsim-gecisleri-depresyonBu ayların psikolojisi sağlam olmayan kişilerde depresyonun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Depresif duygu durumu, buhran, çökkünlük, panik ve daralma, kaygı ve endişe gibi durumlar, genellikle kadınlarda daha sık olan sonbahar depresyonu da kadınları daha çok etkilemektedir.

Mevsim değişikliğine bağlı depresif nöbetlerin özellikle tatil sonrasında işe dönüşü zorlaştırmasıyla ünlü bir psikolojidir. Mevsimsel depresyonun, her yılın aynı aylarında tekrar eden, insanın herhangi başka bir sebep olmaksızın, doğada mevsimin gelişiyle çökkünlük, halsizlik hali yaşamasına sebep olmaktadır.

İnsan, hayatında daha önce bu mevsimde yaşadığı travmatik bir olayı, havaların değişmesi ve mevsimin gelişiyle pek de farkında olmadan hatırlayarak, halsiz umutsuzluk ve isteksizlik haline girebilir. Mesela, daha önce sevdiği birini kaybeden insanda her yılın bu ayı hüznü çağrıştırabilir. Senenin belli bir zamanı ile ilgili çağrışımlar olumsuz duygu ve fiziki tepkilere sebebiyet verebilir.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.