Mevsim Yorgunluklarının Nedenleri ?

Mevsim yorgunlukları her bireyde oluşan durumdur, hava şartları hava geçişleri sıcak soğuk dengeleri mevsim yorgunlukları depresif haller uyku halleri ve psikolojik sorunlar olarak bizlere yansır, bu noktada bilinçli olup moralimizi iyi tutmalı kendimizi rehavete kaptırmamalıyız.

Sonbaharın gelmesiyle hava soğumaya, aydınlık saatler azalmaya başladı. İnsan bedeni bir yandan bu fiziksel değişikliklere adapte olmaya çalışırken, psikolojimizin hazırlanması içinde zihnimiz buna benzer bir çalışma içerisine girer. Fiziksel uyum sağlama çabası, mevsimsel yorgunluk, psikolojik gerginlik, aşırı yemek yeme arzusu ve isteksizlik gibi şikâyetlere sebep olabiliyor.

Uzmanlar bu dönemde ortaya çıkan halsizlik, eklem ağrıları, aşırı uyku isteği ve cinsel isteksizlik gibi şikâyetler hakkında merak edilen konulara açıklık getiriyor. Sonbaharla birlikte daha yavaş, daha rutin, sakin bir dönem ve evde daha fazla zaman geçirilmeye başlanıyor.

Bu döneme geçiş duygusal sıkııntılara neden olabiliyor. Yaz mevsiminin hareketli sıcak, yoğun tempoda renkli ve dolu temposunu bırakmanın insanda kaygı oluştabilmektedir. Bünyenin, ihtiyaçlarını ve enerjisini kontrol etme çabası sonbahara adaptasyon zorluğu da kaygı yaratabiliyor.

Depresyon kimi zaman bu nedenle de ortaya çıkabilir. Mevsimsel yorgunluğun önlemi alınmazsa kronik yorgunluk sendromuna dönüşmesi, okul veya iş hayatındaki performansınızıda etkiler. Eklem ağrıları, boyun baş ve kas ağrıları, uykuya dalmada ve uyanmada güçlük gibi belirtiler görülebilir. Kişilerin beneklerin uçuşması kronik yorgunluk sendromu belirtisi olabilir. Kronik Yorgunluk Sendromu fiziksel ve duygusal tükenmişlik içerir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.