Kendin Olmayı Seçmek !

Kendin olabilmek için, öncelikle kendini sevmek ve değer vermek  gerekir. Kısacısı  siz  kendinize  nasıl davranıyorsanız, karşınızdaki de size  öyle davranır.Yani karşınızdaki  her zaman aynanızdır.

Hepimiz birer bireyiz. Kimsenin kararı olmadan, kimsenin  yönlendirmesi  olmadan yaşamayı sürdürmek  hakkımız.Başkalarının kararı ve yönlendirmesiyle  yaşamak  ben olmayı  yok etmektir. Tabiki  fikir almak önemli.  Fakat son karar her zaman size ait olmalı.

Kişi yaşamı sadece deneyimleyerek  öğrenebilir. Yaşam  derslerini  oradan öğrenebilir.  Yaşam zaten hep öğreticidir. Bu dersler de kişinin farkındalığını  artıracaktır.

Aile ve arkadaşlık ilişkilerinde kişi kendi yerini bulmalı. Kararlarını sunmalı. Kararları olmayan başkasının yönlendirilmesiyle hareket eden kişiler bir adım ilerleyemez ve gelişemez.

İlişkilerinizde sizi değiştirmeye çalışanlarla birlikte olmayın. Sizi olduğu  gibi kabul etmeyen kişilere hayatınızda yer vermeyin. Sizi seven, değer verenler olduğunuz gibi sever ve değer verir. Bırakın çıkması gereken çıksın hayatınızdan. Kalması gereken kalır zaten.

Değmeyenlere çok anlam yüklemeye gerek yok. Bu ruha zarar verecektir sadece. Kendi hayatını yönetemeyenler başkalarının hayatına müdahale edecektir.

Kendi ışıklarına güvenmeyenler, sizin parlamanızdan rahatsız olacaktır. Sizi dibe düşürmeye çalışacaktır. Siz yeter ki kendinize inanıp güvenin zaten kimsenin gücü yetmeyecektir sizi düşürmeye. Uzaktan gülüp geçin.

Varlığımızı hak edenleri hayatımıza dahil etmeyi seçelim. Varlığımızı hak etmeyenlere ” hoşçakal” demeyi  bilelim.  Yeter ki  ben olmayı seçelim. Ben olmaktan vazgeçmeyelim.

Psikolojik destek açısından ‘Ben‘ olabilmek kişinin özgüven yeterliliği açısından çok önemlidir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.