İlişki Aleminde GÜVEN

Mutlak güven duyabileceğimiz birini arzulamak kendimizi mutsuz etmekten başka bir işe yaramaz. Bazı insanların bize koşulsuz ve sürekli olarak güvenilir davrandığı da olur. Böylece bağrımıza basıp minnettar kalabileceğimiz bir şeyimiz olur. Bununla birlikte, bu kavrayışı genellikle her şeyin geçici olduğuna dair bilgimizle dengeleriz.

Bağımsızlaşınca, güvenilirliği tutarlı insanlarla bir arada oluruz. Yetişkinlerin güveni, karşısındaki kişinin güvenilirliğinin kanıtlanmış olmasına dayanır. Yetişkin güven duygusunun gelişmesi için en iyisi sürekli ve tutarlı bir ortamdır. Gerçi bu olay bizim denetimimizde değildir. İşte, güven bu yüzden narin bir gemiyle seyreder. Güvenilirlik sürdüğü sürece güveniriz fakat sona erdiğinde güvenmeyi de keseriz. Her şeye rağmen başkalarının bizi aldatmayıp sözlerinde duracaklarına bel bağlamak bizim açımızdan gayet mantıklıdır.

Her halükarda, başkalarının bize beslediği duyguların ne ölçüde olacağını ve ne kadar süreceğini belirleyemeyiz. Yetişkin kişi duyguların raf ömrüne ve güven duygusunun yaşam süresine saygı göstermeyi öğrenmiştir. İlişkilere yönelik akıllılık, eşimizin ne kadar ileriye gidebileceğini, bizimle birlikteyken ne kadar kendisi gibi olabildiğini ve ilişkimize kendisini ne kadar adayabileceğini kabullenip bunlara hazırlanmamız şeklinde kendini gösterebilir. Amacımız, kendimize bir alan açıp burada olanları ve olabilecekleri kabul etmek, şartlar uygun olduğunda yönelmek elimizden bir şey gelmediğindeyse yolumuza devam etmektir.

Eğer güven vermeyen taraf bizsek, eşimizi sıkça kandırdığımız halde yine de bize güven duyması konusunda yersiz biçimde ısrarcı olabiliriz. Saygı görme talebimiz ve kötü sicilimiz arasındaki çelişkiyi görürüz. Kendimizi düzeltmeye ve değişime adamaya çalışırız. Derken, değişim gerçekleşir ve eşimizin bize güvenmesini talep etmektense geçirdiğimiz değişimin ona yeni davranış biçimi kaydımızı göstermesine izin veririz.Talebin yerini sabır alır. Egomuzun değişime gerek olmadığı kanısının yerini, hayatımızı düzeltmeye yönelik istekliliğimiz ve gerçekleştirdiğimiz değişimler alır.

İlişki âleminde güvenmek, kendimizi başkalarına açıp göstermemizi ve başkalarının yüzümüzü kara çıkartmayacağına inanmamızı sağlar. Bunun anlamı risk almaktır. Çünkü insanların tümü bizi aldatabilecek veya yüzümüzü kara çıkartabilecek potansiyele sahiptir. Yine de almaya değer bir risktir bu. Tabi eğer karşımızdaki kişinin güvenilir ve güvenin de karşılıklı olduğunu gösteren yeterince kaydımız varsa. Sonuçlarına katlanmayı kabullendiğimiz sürece hiçbir kanıt ya da kayıt olmadan da güvenmeyi seçebiliriz.Hamlet eserinden alınan şu sözler, bu riskin hassasiyetini betimliyor:

‘’Ölümlü ve tekinsiz olana maruz kalmak
Bu talihin tümüne kafa tutar ölüm ve tehlike..’’

Sevgiyle.

Eyüp SARI
Çift ve Evlilik Terapisti

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.