SORU SORÜcretsiz Online Sağlık Danışma ve Bilgilendirme

Düşük Yapma Belirtileri ve Bilmeniz Gereken Herşey !

Düşük yapmak, sanıldığından çok daha yaygın bir şeydir. Kabaca her beş hamilelikten biri, çoğunlukla da ilk üç ay içinde, düşükle sona erer. Doğal olarak bu, büyük sarsıntı yaratan bir olaydır.

Düşük konusu, sanki içinde bir ayıp taşıyormuşçasına, çok eski dönemlerden bu yana, sözü edilmesi yasak bir konu, bir tabu haline gelmiş, sözü edilse bile kapalı kapılar ardında, fısıltıyla konuşulan bir şey olmuştur. Oysa, son derece yaygın bir olaydır.

Düşük, çocuğun “yaşayabilir”, yani doğup, yaşamını sürdürebilir duruma gelmesinden önce, hamileliğin sona ermesi anlamına gelir.

Birçokları bildirilmediği, hattâ bazılarının farkına bile varılmadığı için, kaç hamileliğin düşükle son bulduğunu söylemek olanaksızdır. En yaygın tahmin, beş hamilelikten yaklaşık birinin ilk 14 hafta içinde sona erdiği ve bu bebeklerin çoğunun, ilk on hafta içinde kaybedildiğidir. İlk 14 haftadan sonra, düşük olasılığı iyice azalır ve yaklaşık 300’de iner.

Araştırmalar, döllenmiş yumurtanın herhangi bir biçimde kusurlu olduğunu düşündürmekle birlikte, düşüğün tam olarak neden kaynaklandığını belirlemek genellikle son derece güçtür. Olasılıklardan biri, bebeğin normal biçimde gelişmemiş olmasıdır.

Düşük, doğanın bu sorunu çözüme bağlama biçimidir. Genellikle, anne ile babanın yapılarında, düşüğe yol açabilecek ya da normal doğum yapılmasını önleyecek bir durum yoktur. Çoğunlukla rastlantısal bir olaydır ve hamile kadınların çoğu, yalnızca bir kez düşük yaparlar.

Bazı sporların ve etkinliklerin hamilelik sırasında son derece tehlikesiz olmasına karşılık sözgelimi, yüzme kesinlikle yararlıdır ata binmek gibi daha çetin ve yorucu sporlar, taşıdığınız bebeği tehlikeye sokar.

Doktor “tam yatak dinlenmesi” gerektiğini söylediyse, doğruca yatağınıza gidin ve vaktinizin çok büyük bölümünü yatakta geçirin. Yatakta bir şeyler okuyun, örgü örün ya da istiyorsanız TV seyredin; ama her şeyden önce, bedeninizi iyice dinlendirin.

İkiz bebek bekleyen hamile kadınlarda bazılarında ikizlerden biri düşüp, öbürü yerinde kalmakla birlikte düşük yapma olasılığı daha yüksektir.

Stres ve güvensizlik, düşük olasılığını artırmaktadır. Hamileliğinizin özellikle ilk aylarında, her gün bir köşeye çekilip dinlenmeniz ve kafanızı dinlendirmeniz, çok iyi olur.Hamilelikleri sırasında sigara ya da içki içen kadınlarda da, düşük yapma olasılığı daha yüksektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.